Aşılamada adaletsizliğin üstesinden gelinemiyor.

Bill & Melinda Gates Vakfı’nın desteğiyle Duke Küresel Sağlık İnovasyon Merkezi’nin derlediği verilere göre, aşı dağıtımında ciddi adaletsizlikler var. Kanada’da sadece bir kişi 9 doz aşı düşürdü, Hindistan 1,6 milyar dolar sipariş etti. Zengin ülkeler şimdiden aşının yüzde 54’ünü satın aldı.

Dünya genelinde 76 milyon kişiye bulaşan ve yaklaşık 1,7 milyon ölüme neden olan COVID-19’u önlemesi beklenen aşı, Kasım ayında piyasaya sürülmeye başlandı. Dünya çapında ülkeler ve kuruluşlar tarafından yaklaşık 7,86 milyar doz aşı satın alınmıştır.

 

HİNDİSTAN’DA KAYIT

BM ve WHO’nun aşı dağıtımında eşitlik taahhüdüne rağmen, ülkeler nüfuslarının çok üzerinde aşı siparişi veriyorlar. Şimdiye kadar onaylanmayan onaylanmış aşılar 7,7 milyar doza ulaştı. 3,9 milyar doz aşı için görüşmeler sürüyor. Yüksek gelirli ülkeler halihazırda daha büyük doz payları satın alırken, Hindistan diğer tüm ülkelerden 1,6 milyar dozla daha fazla aşı siparişi verdi. ABD buna kıyasla 1,1 milyar doz ön alım yaptı ve bu sayı Hindistan’ın satın aldığı miktardan daha az olsa da, Hindistan’ın gelişmekte olan 1,3 milyar vatandaşına kıyasla ABD’de yaklaşık 330 milyon kişi var. Yüksek gelirli ülkeler, aşıların neredeyse% 54’ü olmak üzere 4 milyardan fazla doz satın aldı. Buna karşılık, düşük ve orta gelirli ülkeler% 34’ün biraz üzerinde satın aldı.

BİR KİŞİ İÇİN 9 DOZ

38 milyonluk nüfusu ile Kanada, kişi başına dokuz doza denk gelen 350 milyon aşı siparişi verdi ve bu da onu diğer herhangi bir ülkeye kıyasla kişi başına en yüksek doz yapıyor.

 

200 DAHA GELECEK

Şu anda, yüksek hızda geliştirilmekte ve test edilmekte olan 200’den fazla aşı adayı bulunmaktadır. Bununla birlikte, önceden satılan tüm aşı adaylarının test aşamasını geçememe olasılığı vardır.

AŞI OLSANIZ BİLE MASKESİZ GİTMEYİN

Çin aşı araştırma ve geliştirme çalışma grubu başkanı Zeng Yixin, ülkede acil aşılama programının kış aylarında devam edeceğini söyledi. Yixin, “Kış ve ilkbahar mevsimlerinde bazı önemli nüfus grupları arasında yeni koronavirüs aşılama çalışmaları yürütmek salgın önleme açısından büyük önem taşıyor” dedi. Zeng, ilk önce aşı olacak kadar şanslı olanların fiziksel mesafe kurallarına uymaları, ellerini iyice yıkamaları ve yüz maskesi takmaları gerektiği konusunda uyardı. Çinli yetkililer, kullandıkları aşıların “verimli ve güvenli” olduğundan emin olsalar da, hiçbir aşının virüse karşı yüzde 100 koruma sağlayamayacağını açıkladılar.

EN ÇOK SATAN OXFORD

Oxford Üniversitesi aşısı, satılan 2,7 milyardan fazla dozla şimdiye kadarki en popüler aşıdır. AstraZeneca ile birlikte, akademik kurum Hindistan ve ABD’ye 500 milyon aşı ve Avrupa Birliği’ne 400 milyon aşı dağıtıyor. Covid-19 aşılarının en çok satan ikinci şirketi olan Novavax, daha önce 1,3 milyar doz satmıştı. Şimdiye kadar Pfizer-BioNTech ve Moderna, üretilen toplam aşı dozlarının sırasıyla% 10 ve% 6’sını önceden sattı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*