Bir çukur kazıyorlar ve içinde yaşıyorlar! İçinde gözleri kamaştıracak bir hazine yatıyor

Cooper Pedy, Avustralya’nın güneyindeki Adelaide şehrinin kuzeyindeki bir yeraltı şehridir. Binlerce insan 100 yıldır burada yeraltında yaşıyor. Çöl sıcaklıklarının dayanılmaz olduğu bu yerde, kasaba halkı bölgenin en değerli metali olan opal ile iç içe yaşıyor.

Güney Avustralya’nın güneyinde bulunan Coober Pedy, Avustralya’nın opal madencilik endüstrisinin merkezinde yer alan bir kasabadır. Bugünlerde, Coober Pedy’nin yerlilerinin yüzde 60’ı yeraltında yaşıyor ve kasaba, sürdürülebilir yaşamda lider olma yolunda ilerliyor. Peki Coober Pedy kasabasını bu kadar ilginç kılan nedir?

Sıcak kavrulmuş bir yer düşünün, öyle ki insan kendinizi yerin altına koysun. Avustralya’nın güney kesimindeki kırsal kesimde bulunan Coober Pedy, tam olarak bu tanıma uyar ve genellikle yerel opal madenlerinden ince kırmızı tozla kaplıdır.

Yerliler, barınaktan kiliseye kadar eski madenlerde, daha serin ve daha yaşanabilir bir hava elde etmek için tüm yaratıcılıklarını kullanarak bir yeraltı topluluğu yarattı. Bugün, Coober Pedy halkının yaklaşık yüzde 60’ı yeraltında yaşıyor.

İlginçtir ki, Coober Pedy’nin kökenleri de yeraltında. Yaklaşık 100 yıl önce, genç bir çocuk bölgede birkaç parça opal keşfetti.

2017 yılında tanıtılan projeye göre Coober Pedy’nin yenilenebilir enerjisi, bölgenin güneşli ve rüzgarlı havasından yararlanarak şehrin ihtiyaç duyduğu enerjinin yüzde 70’ini üretiyor. Bu nedenle, şehrin çoğu yenilenebilir enerjiden güç alıyor. Ek olarak, Coober Pedy’deki güneş panelleri, Avustralya’yı dünyadaki olanlar arasında öne çıkarmayı başardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*