Bugün seçim olsaydı Z kuşağı hangi partiye oy verirdi? Ulusun İttifakı, Halk İttifakını ikiye katlıyor

Traveling Research Company tarafından yapılan son anket; X, Y ve Z kuşaklarındaki seçmenlerin 2023 seçimlerini nasıl izleyeceğini açıkladı. Toplam seçmen içinde yüzde 11,8’e sahip olan Z kuşağı, siyasi partilerin gündeminde önemli bir yere sahip. Öte yandan 15-21 yaş arası gençlerden oluşan Z kuşağı üzerinde yapılan araştırmada Millet İttifakı’nın Halk İttifakı’nı ikiye katladığı ortaya çıktı.

Murat Gezici, Mobil Araştırma Merkezi Direktörü, Uluslararası Güvenlik ve Stratejik Çalışmalar Uzmanı; Türkiye’de yapılan araştırmanın sonuçlarına göre 6 genel X, Y ve Z kuşağı seçmenlerinin siyasi eğilimlerine vurgu yaparak çarpıcı 2023 seçimleri için veri paylaştı.

Z KUŞAKINDA 6 MİLYON SEÇEN VAR

Kitle olarak bilinen Z kuşağı Türkiye siyaset açısından çok önemli bir potansiyele sahip. 2023’te oy kullanacak 62 milyon 411 bin 753 seçmenin 38 milyon 132 bin 848’ini oluşturan Z kuşağından 5 milyon 940 bin 916 seçmenin oy kullanması bekleniyor.

İTTİFAKLAR 2 KAT ARASINDAKİ FARK

2023 yılında Z kuşağının oy oranının% 11,8 civarında olması beklenirken, bu nüfusu oluşturan 15-21 yaş arasındaki gençlerin% 23,6’sı Halkın İttifakında; % 56,9’u Ulus İttifakına oy veriyor. Y kuşağında 22-27 yaş arası gençlerin% 26,9’u Cumhur’a,% 55,1’i Millet İttifakı’na; 28-42 yaş arasındaki 100 kişiden% 30,6’sı Halk İttifakına,% 49,4’ü Nation Alliance’a oy vereceğini söylüyor.

Z-GENERATION NE ANLAMA GELMEKTEDİR?

Z Kuşağı, kendisinden önceki X ve Y kuşaklarından farklı bir çerçevede tanımlanan, çağımızın teknolojik imkan ve gereksinimlerine göre büyüyen, hızlı ve çevik hareket edebilen bir nesildir. Pek çok kaynakta 2000 yılından bu yana doğan çocukları tanımlamak için kullanılan Z Kuşağı terimi, günümüz dünyasının ortasında doğan, teknolojiyle çevrili nesil olarak adlandırılıyor. Bilgi ve internet teknolojilerini aktif olarak kullanan Z kuşağı, önceki nesillerden farklı olarak sokaklarda değil, bilgisayarların önünde büyüdü. İnternet kullanımı Z kuşağının yaşamında o kadar önemli bir yere sahiptir ki, bu kuşak bazen “internet kuşağı” olarak anılmaktadır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*