‘Dünyanın nazar boncuğu’ olarak bilinen Meke Gölü, kuraklık nedeniyle haritadan silinme noktasına geldi.

Konya’nın Karapınar ilçesinde ‘Dünyanın Nazar Boncuğu’ olarak anılan Meke Gölü, kuruyunca haritadan silinme noktasına geldi. 27 yıldır TEMA Vakfı’nın gönüllü temsilcisi olan Musa Ceyhan, “Kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama nedeniyle yeraltı sularının hızla düşmesi sonucu göl kurudu” dedi.

Meke Gölü, 5 milyon yıl önce volkanik patlamayla oluşan kraterin zamanla su ile oluşması sonucu oluşmuş ve ikinci patlama 9 bin yıl önce gölün ortasında meydana gelmiş ve burası su ile dolmuştur. .

GÜN KURUYOR

Yeraltı su kaynaklarından beslenen ve suyu tuzlu olan Meke’nin ortasında 50 metre yüksekliğinde volkanik bir koni bulunmaktadır. Daha önce 12 metre derinlikte suya sahip olan Meke Gölü, yeraltı suyu seviyesinin gün geçtikçe azalması sonucu kuraklık ve bilinçsiz tarımsal sulama sonucu kurumuş.

“KUŞLAR VE TURİSTLER ARTIK GELMİYOR”

Karapınar’da yaşayan ve 27 yıldır TEMA Vakfı’nın gönüllü temsilciliği ile bölgeye gelen turistlere gönüllü rehberlik eden Musa Ceyhan, berrak mavi sulara sahip ve kuş türlerine ev sahipliği yapan Meke Gölü’nün kurumasının üzüldüğünü belirtti. ona: “Dünyanın gözü ve nazar boncuğu olarak. Meke Gölü, yer altı suları çekilmeden önce masmavi bir göldü. Çeşitli kuş türleri ile yerli ve yabancı turistlerin uğrak yeri oldu. Ancak Meke Gölü gelmeye başlayınca kuru, kuşlar gelmedi, yerli yabancı turistler gelmedi Meke Gölü’nün eski canlılığını yeniden kazanmasını istiyorsak, sular mutlaka eski seviyesine dönmelidir.Konya’nın kapalı havzasında yüzbinlerce su kuyusu var Doğal olarak, su çekildikçe burası kurudu.

“HARİTADAN SİLİNECEK NOKTAYA GELİR”

Gölün haritadan silinecek bir noktaya geldiğini ifade eden Ceyhan, “Meke Gölü haritadan silinecek noktaya geldi. Gölümüzün kurumasına çok üzüldük. Meke Gölümüz … Dünya harikası gölü Bu bölgede çok sayıda su kuyusu var. Elbette “Hazıra Hasan Dağı ayakta değil. “” Dış havzalardan su getirmek gerekiyor. Buraya geldiğimizde ve Meke Gölü’nün durumunu görünce çok üzülüyoruz. Tüm Karapınar halkı üzülüyor. Meke Gölü’nün eski canlılığına kavuşmasını istiyoruz. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*