Erdoğan, Arnavutluk’taki hastaneler için Türkiye desteğiyle yapılacak “Nohut çekirdeği” dedi, salonda alkışlar yükseldi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, resmi ziyaret için Türkiye’ye Arnavutluk Başbakanı Edi Rama ile ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk’un Türkiye desteğiyle gerçekleştirileceğini belirten Erdoğan, hastanenin 150 odasının 3 ay boyunca yapılacağını belirterek, “Bu bizim çekirdek nohutumuzdur” dedi. Erdoğan’ın sözlerinin ardından salonda alkışlar yükseldi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Arnavutluk Başbakanı Edi Rama, Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde yapılan görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. Arnavutluk Başbakanı Edi Rama konuşmasında Erdoğan’ın açıkladığı dayanışmanın kendileri için her zaman çok değerli olduğunu belirterek, “Korona sürecinde Sayın Cumhurbaşkanı, Arnavutluk’un yanındaydılar. Türkiye’den gelen sağlık yardımı bizim için çok anlamlı. . Bugün tartıştığımız konulardan biri de yakın işbirliği idi. Özellikle korona ile mücadelede yanımızda olmak, refahtan hiçbir yardım bulunamadı ”dedi.

3 AYDA YAPILACAK 150 ODALI HASTANE

Öte yandan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yeşilköy Havalimanı ve Sancaktepe’de 2 ayda 1008 odalı iki hastane inşa edildiğine işaret ederek, “Arnavutluk’ta yapılacak hastanede 150 oda olacağı için 3 ay dedik bu leblebi çekirdek. ” Sonra salonda bir alkış koptu. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ve Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un yüzündeki gülümseme kameralara yansıdı. Sağlık Bakanlığımız, buradaki doktor, hemşire ve sağlık görevlilerine eğitim vererek bu hastanede Arnavut kardeşlerimizden bir ekip yetiştirecek. Umarım Arnavutluk bu hastaneyi çok kısa sürede kendi halkına kazandırır. Buna çok önem veriyoruz. Arnavutluk’ta tüm öğretim üyeleriyle böyle bir üniversitenin kazanılmış olması, şu anda İTÜ’de 100 Arnavut öğrenci var.

“ARNAVUTLUK’DA ALTYAPI VE TURİZM YATIRIMLARINI ARTIRMAYI PLANLIYORUZ”

“Sayın Başbakan, ekonomik ilişkilerimizin yanı sıra bu konuları niye bulduk, fırsatları iyi değerlendiriyoruz. Türkiye, Arnavutluk dördüncü büyük ticaret ortağıdır. 600’ün üzerinde Arnavutluk’ta faaliyet gösteren firmamız, kardeşimiz yaklaşık 15 bin Arnavut istihdam etmektedir. Arnavutluk’ta altyapı ve turizm Alandaki yatırımlarımızı artırmayı planlıyoruz.Osmanlı döneminden ortak kültürümüzü yansıtan tarihi eserleri geleceğe taşımaya büyük önem veriyoruz. Terörle mücadelede gündemdeki maddelerden biri. Askeri ve savunma alanlarında işbirliğimizdir.Her iki ülke için tehdit oluşturan Feton, Arnavut yetkililerinizle hemfikiriz.Bu vesile ile Türkiye başta olmak üzere Türkiye, Milli Eğitim Bakanlığı da dahil olmak üzere ilgili tüm kurumlarla Arnavutluk’un yanında. Milli Eğitim Bakanlığı Vakfı Üniversitenin Tiran’daki adımı yarın İTÜ Rektörü ve Başbakan Müsteşar ile görüşülerek atılacak. nister. Şu anda çocuk eğitimimizdeki İTÜ’den 100 civarında Arnavut görüyorlar.eğit ile Türkiye-Arnavutluk çok güçlü adımlar atıyor. Umarım Arnavutluk’ta yapılacak genel seçimler hayırlı olur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*