Joe Biden’in basın toplantısı önündeki listesine Türkiye ile ilgili açıklamalar damgasını vurdu

ABD Başkanı Joe Biden, Avrupa Birliği Liderler Zirvesi’nde Türkiye ile ilgili değerlendirmede bulundu. Biden, Ankara’nın Rusya ile yakın ilişkilerinden endişe duyduğunu ve önündeki listenin basın toplantısına damgasını vurduğunu söyledi. Basın toplantısında Biden’in önüne bir kitapçık konulduğu, gazetecilerin soru soracağı, fotoğrafının ve kimin için çalıştıkları görüldü.

ABD Başkanı Joe Biden, video konferans aracılığıyla Avrupa Birliği (AB) Liderler Zirvesi’ne katıldı. ABD-AB ilişkilerinin canlandırılması için adımlar atılması gerektiğini belirten Biden, ortak çıkarlara vurgu yaptı.görüş Beyaz Saray’dan yapılan açıklamayla ilgili ayrıntılar, “Başkan Biden, Çin ve ortak bir dış politika üzerinde birlikte çalışmak istediğini dile getirdi. Rusya’nın da dahil olduğu çıkarlar… Ayrıca Türkiye, Güney Kafkasya, Doğu Avrupa ve Batı Balkanlar’da AB ile ABD arasındaki temasın devam etmesi gerektiğini vurguladı.

AB LİDERLERİ: TÜRKİYE HALA YAPTIRIMLAR TABLOSUNDA

Bu arada bir AB yetkilisi, video konferansın yaptığı içeriğin zirveye hakim olduğunu, Biden’in görüşmelerinde Bloomberg’e Türkiye’deki demokratik durgunluğu ve “Ankara’nın Rusya ile bağlarının giderek daha fazla yakınlaştığını” belirtti.yetkili, AB tarafından liderleri endişelendiren Biden, hala Türkiye’ye daha fazla yaptırım masasında olduğunu söyledi. Liderler, Doğu Akdeniz’deki Ankara ile daha yakın ekonomik bağlar iddialarından vazgeçerek gösterdiler.

MİÇOTAKİS ile de görüştü

Zirve sonrası Yunanistan Başbakanı Miçotakis ile telefon görüşmesi yapan Biden, Doğu Akdeniz’de istikrar için umutlu olduğu mesajını vererek işbirliğine vurgu yaptı.

BASIN KONFERANSINDA DİKKAT EDİLEN LİSTE

ABD Başkanı Joe Biden, ilginç hafta için ilginç bir rekor kırmıştı. Biden, son 100 yılda göreve geldikten sonra, medya ile uzun süredir soru-cevap görüşmesi yapmayan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı olarak kaydedildi. ilgili konular hakkında açıklamalar yaptı. Türkiye kelimesi sadece bir kez geçti. ABD Başkanı Türkiye’deki göçmenlerin kriz dönemlerinde olduğunu söyleyerek, “Obama beni geri aramıştı” dedi.

KİTAPÇIĞA DAHİL GAZETECİLERİN BİLGİLERİ

Basın toplantısının öne çıkan kısmı, bir fotoğrafçı tarafından çekilen yukarıdaki fotoğraftı. Basın toplantısında Biden’in önüne bir kitapçık konulduğu, gazetecilerin soru soracağı, fotoğrafının ve kimin için çalıştıkları görüldü.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*