Piyasalarda yeni dönem! Nüfus ve satış kısıtlamaları gündemde

Tarafların perakende ticaret kanununda yapılacak değişiklik taslağına ilişkin görüşlerinin gönderilmesi tamamlanmıştır. TPF, nüfusu 5 binin altında olan yerlerde zincir mağaza açılmamasını ve geçen yıl 50 milyar TL ciroya sahip özel markalı ürünlerin pazar satışlarının yüzde 25 ile sınırlandırılmasını tavsiye etti. Gramaj oyunu için yeni düzenlemeler de tartışılıyor.

Son dönemde piyasalara yönelik yeni düzenlemeler gündemdeki yerini korurken, tarafların Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan perakende ticaret kanununda yapılan değişiklik taslağına ilişkin görüşleri tamamlandı. Türkiye Perakendeciler Federasyonu (TPF) Başkanı Ömer, Ticaret Bakanlığı’na gönderilen görüşe usulüne uygun olarak itiraz etti ve tavsiyeleri şu şekilde oldu: “Alışverişin bulunduğu pazar merkezlerinin kapsamı dışında kalması, avantajını katlayarak sektörde haksız rekabete yol açar çekicilik var.

“NÜFUS 5 BİN OLARAK DÜZENLENMELİ”

Büyük sermaye ve indirim zincirlerine sahip ulusal zincirlerle rekabet etmekte zorlanan yerli zincirleri güçlendirmek için ‘yerel zincir’ tanımı yapılmalıdır. Nüfusu 2 binin üzerinde olan ilçelerde zincir market açma kriteri 5 bin nüfus olarak düzenlenmelidir.

“Marketlerin rekabet gücünü olumlu etkileyecek”

Yeni mağaza açma kriterlerinde kapıdan kapıya mesafenin 200 metre yerine 300 metreye ayarlanması, indirim mağazalarının yaygınlaşmasını önleyerek haksız rekabete yol açacak, küçük işletmeler ve bakkalların büyük işletmelerle rekabet etme kabiliyetini olumlu yönde etkileyecektir. sermaye yapıları.

“1 KİLOMETRE ÇAPI İÇİNDE EN AZ 1 PAZARDA”

‘Perakende Tüketici Tanımlı Ekonomik Bölge’ tanımı yapılmalıdır. Bu doğrultuda maksimum 1 kilometre içerisinde en az 1 market olmalıdır. Ancak bu kapsamda indirim ve uzman mağaza statüsüne sahip olan ve ileride bu kategoriye girebilecek mağazaların 1’den fazla olmaması gerekmektedir. Perakende sektörünün belki de en önemli ve yaygın sorunlarından biri KDV oranlarındaki tutarsızlıklardır; sebze, meyve, kırmızı et, kuruyemiş, bakliyat, zeytin ve zeytinyağı gibi temel gıda ürünleri üreticiden satın alınmaktadır. KDV oranı yüzde 1, KDV oranı ise yüzde 8 olan mağazalar. Tüketicinin satın alma gücünü artırmak için yüzde 1 ile girilen ürünün yüzde 1 ile satılabilmesini istiyoruz.

“GRAMAGE OYUNU BİTİRSİN

Hürriyet’ten Aysel Alp’in haberine göre üretici firmalar, indirimli mağazaların ve ulusal market zincirlerinin baskısından kurtulmak için aynı marka ürün için farklı ağırlıklar yaparak pazarda yer almaya çalışıyor, “Örneğin İndirimli marketlerde 630 gram olarak satılan çikolatalı krema, “Yerel zincirlerde 750 gramdan yüzde 10-15 daha ucuza satılıyor. Bu örnekler, deterjan, çocuk bezi, tuvalet kağıdı, gazlı içecek gibi birçok ürün ve kategoride görülmektedir.

FORMÜLÜ HER ZAMAN DEĞİŞTİRİR

İndirim marketlerinin markalı ürünlerin formüllerini değiştirerek ürünün maliyetini düşürdüğünü belirten Ömer Düzgün, “Ancak bu değişiklik ürün etiketinde yer almıyor. Aynı ürün satılmış gibi tüketicide yanıltıcı bir algı yaratıyor. Tüketicinin ilgisini çekmek için bu tip ürünler farklı tasarımlarda ve farklı ambalajlarda satılabilir. Standart ağırlık dışında ürün sunulmamalı veya üretilmemelidir “dedi.

“ÖZEL MARKALI ÜRÜNLER SINIRLI OLMALIDIR”

Ulusal / indirimli pazarlarda satılan özel markalı ürün pazarının büyümesinin yerel üreticiler için olumsuz sonuçları olduğunu vurgulayan Ömer Düzgün, sözlerine şöyle devam etti: “Pazar markalı ürün cirosu 50 milyar liraya ulaşırken, yıllık büyüme oran yüzde 20’ye ulaşıyor; Büyüme sadece yüzde 5-8 arasında. Ulusal ve indirimli pazarları güçlendiren özel markalı ürünlere kısıtlamalar getirilmeli ve bu ürünlerin raflarda yüzde 25’i geçmemesi sağlanmalıdır.

“TÜTÜN SATIŞI YASAĞINA İTİRAZ

Türkiye Perakendeciler Federasyonu, 1.500 metrekarelik tütün mamullerinin küçük zincir mağazalarının satışının yasaklanmasına ilişkin hüküm, sektör içi haksız rekabete yol açacak, yerel zincirin gücünü yitirerek, kazanç gücünün sağlanmasına dikkat çekti. Ulusal zincir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*