Salgınla parlayan sektörlerden biri olan kargoda istihdam patladı! 20 bin kişiye iş imkanı sağlandı

Salgının başlamasıyla birlikte e-ticarette yaşanan patlama, kargoyu en popüler sektörlerden biri haline getirdi. Sektörde 20 bin yeni iş sağlanırken, farklı dağıtım kanalları da öne çıkıyor. Kendi kargo ve kurye ağını kuran e-ticaret platformları ve firmaların sayısı da artıyor.

Pandemide parlayan sektörlerden biri olan kargoda, Kasım ayı iyi geçerken şimdi de Yeni Yıl hareketi başladı. Sektörde son dönemde istihdam deposu olarak da öne çıkan 20 bin kişi çalışıyor.Türkiye Denizcilik, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (Karidia) Başkanı Aslan Kut, pandeminin başlangıcından itibaren ulaşımı sağlamada hayati bir rol üstlendi. Denizcilik sektörünün insanların ihtiyaçlarına, büyük bir fedakarlık sunduğunu söyledi. Kesintisiz hizmet veren sektör çalışanları, önlem alarak konuştu Kuta, “Bu süreçte büyüyen e-ticaret postaları için yeni iş modeli geliştirilmeye başlandı. Kısaltmalar için mini ve makro merkezlerin yanı sıra, Türkiye’de mevcut kargo şubesini yaygınlaştırma teslimat süreci açıldı.Müşteri memnuniyetini sağlamak ve hizmet kalitesini artırmak için teknolojik yatırımlara hız verildi.Kargo dağıtımını kendi araçlarıyla yapan girişimci kurye modeli genişletildi. Farklı teslimat modelleri üzerinde çalışmalar devam ediyor.

“ŞİRKETLERİMİZ YENİ YILLARIN YOĞUNLUĞUNA HAZIR”

Kasım ayında sorunsuz bir şekilde yaşadıkları üç alışveriş festivali Kut, şunları söyledi: “Türkiye, gemicilik sektörünün gelişim seviyesi birçok ülkeyle kıyaslandığında oldukça yüksek. Amerika’da efsane teslimat süresi, Cuma günü 25 güne dönüyor. Online alışverişin yıllar içinde hızla gelişmesi, kargo şirketlerinin işlem sayısının artmasına neden olmuştur.Özellikle online alışverişin artan trendine cevap verebilmek için firmalar kapasite artışlarını hızlandırmış ve Teknolojik yatırımlar. Kasım ayı kampanyalarından sonra şirketlerimiz operasyonel planlamalarını yaparak hazır. ”

HACİM ARTIYOR

Sektörün son dönemde istihdam deposu haline geldiğine işaret eden Aslan Kut, sözlerine şöyle devam etti: “Sektörde yaklaşık 130 bin kişi istihdam ediliyor. Artan kargo hacmine paralel olarak yaklaşık 20 bin ek istihdam sağlandı. Girişimci kurye gibi uygulamalarla sisteme 5 bin kişi dahil oluyor Önümüzdeki dönemde bu sayının katlanarak artacağını düşünüyoruz.

“KAMU ALANI İÇİN HAZIRLIK

Son dönemde e-ticaret alışverişi nedeniyle bireysel alıcılara yapılan teslimat sayısının arttığını ifade eden Aslan Kut, “E-ticaretteki tüm aksilikler maalesef alıcı kargoyu bildiği için kargoya fatura ediliyor. Çalışmalar yapmayı hedefliyoruz. gibi “. ŞİRKETLER KENDİ FİLOSUNU YAPAR. E-ticaret salgında zirve yaptı. Günlük teslimat yüzde 50 arttı. Artan iş hacmi ile zamanında teslimatla ilgili müşteri şikayetleri arttı. Kendi kargo filosunu kuran firma sayısı arttı. Hızlı teslimat konusunda da yeni girişimler var.

KOMŞULAR MÜŞTERİ OLACAK

Alternatif dağıtım yöntemleri üzerinde çalıştıklarını belirten Aslan Kut, “Akaryakıt istasyonları, mahallemizdeki esnaf, emanet kasaları gibi noktalarda pilot uygulamaları yapılıyor. Yakında sisteme ev kadınlarını da dahil etmeyi planlıyoruz. Bu uygulama, İç ekonomiye katkı sağlamayı ve teslimat süreçlerini kolaylaştırmayı hedefleyen mevzuatta bir değişiklik yapılması gerekiyor. Görüşmelerimiz devam ediyor, hukuki zeminin oluşturulmasını umuyoruz ”dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*