Sarı ve turuncu kodlu uyarı ile Meteorolojiden çok sayıda: Kar yoğun şekilde düşecek

Meteoroloji, birçok şehir için sarı ve turuncu uyarılar yayınladı. Bugün İstanbul’da kar yağışının aralıklı olarak devam etmesi beklenirken, Orta Karadeniz, Akdeniz’in iç kesimleri, İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu ile Sakarya, Kocaeli, Giresun, Bingöl ve Şırnak’ta yoğun kar yağışı bekleniyor. Orta ve Doğu Akdeniz kıyılarına da şiddetli sağanak yağmur uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemizin tamamı parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Kuzey ve İç Ege, Akdeniz, İç Anadolu, Karadeniz ve Doğu Anadolu ile Gaziantep, Kilis, Adıyaman, Diyarbakır, Batman ve Siirt’in yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. . Yağışların Akdeniz kıyılarının yağışlı kesimlerinde ve Güneydoğu Anadolu’da yağmur, diğer yerlerde sulu kar ve kar şeklinde olması bekleniyor.

MARMARA İÇİN BUZ VE DON UYARISI

İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimlerinde yağışlar; Kocaeli, Sakarya, Giresun, Bingöl, Bitlis, Muş, Hakkari ve Şırnak’ta şiddetli kar, Akdeniz kıyıları ve Kilis çevresi Bekliyor. Marmara bölgesi ile iç ve doğu kesimlerde buzlanma ve don oluşacağı tahmin edilmektedir. Doğu Karadeniz bölgesinin iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ tehlikesi vardır.

Yoğun kar yağışı uyarısı

İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Orta Karadeniz, Orta ve Doğu Akdeniz’in iç kesimleri ile Kocaeli, Sakarya, Giresun, Bingöl, Bitlis, Muş, Hakkari ve Şırnak’ta kar yağışının yoğun olacağı öngörüldüğünden buzlanma ve don meydana gelebilir. Ulaşımda aksaklıklar gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

GÜÇLÜ YAĞMUR UYARISI

Yağış; Orta ve Doğu Akdeniz kıyılarında kuvvetli (21-50 kg / m2) olması beklendiğinden yağışlar sırasında sel, kuvvetli rüzgar ve ulaşım aksaklıkları gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

GÜÇLÜ RÜZGAR UYARISI

Rüzgarın; Marmara, Ege ve Akdeniz ile İç Anadolu’nun güney ve doğusu kuzey ve kuzeydoğu yönlerden, Doğu Anadolu’da güney ve güneybatı yönlerden (40-80 km / sa), Batı Akdeniz’de yerel olarak kuvvetli fırtına (80-100 km / sa. ) Sa şeklinde patlaması beklendiği için oluşabilecek her türlü olumsuzluğa karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekir)

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusundaki yüksek kar örtüsüne sahip dik yamaçlarda çığ oluşumu riski bulunduğundan, meydana gelebilecek olumsuz olaylara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TURUNCU ALARM NEDİR?

Turuncu alarm, hava durumu “tehlikeli durumlar” için kullanılır. Bu renkte tahmin edilen meteorolojik olay pek sık gerçekleşmez. Hasar ve kayıpların meydana gelmesi muhtemeldir. Çok dikkatli olmak, güncel meteorolojik koşulları ve tahminleri takip etmek gerekiyor.

SARI ALARM NEDİR?

Sarı alarm, havada bir “potansiyel tehlike durumunu” belirtir. Öngörülen meteorolojik olay nadir olmasa da, meteorolojik koşullardan etkilenebilecek faaliyetler konusunda dikkatli olunur.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*