Vergi sistemindeki değişimde ‘sigara’ detayı! Fiyat artışı engellendi

Enflasyon yönü yüksek olan göreli vergilendirme modeli, minimum sabit ağırlıklı modele geçilecektir. Vergi matrahı ve vergi oranları düzenlenerek doğrudan vergilerin gelir içindeki payının artırılması planlanmaktadır. Geçtiğimiz günlerde sigaraya uygulanan ilk düzenleme ile fiyat artışına gerek kalmadı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, enflasyonla mücadele kapsamında vergi sisteminde önemli bir değişiklik yapıyor. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın yürüttüğü çalışma ile görece vergilendirme ağırlıklı modeli yüksek olan enflasyonist model, yüksek enflasyon modelinden minimum sabit ağırlıklı modele dönüştürülmüştür. Mevcut sistemde bir ürünün fiyatı arttığında vergi de artar, dolayısıyla maliyet enflasyonu artar. Yeni model ile hem gelir istikrarı sağlanacak hem de enflasyon baskısı azalacak.

EKONOMİDE YENİ REFORMLAR: İLK ADIM VERGİLER

Gelir İdaresi Başkanlığı Başkanı Bekir Bayrakdar, “Makroekonomik reformlar kapsamında vergi düzenlemesi yapılıyor. Enflasyonla mücadele kapsamında AB ülkelerinde olduğu gibi asgari sabit ağırlıklı modele geçiyoruz. Artış olduğunda Daha çok vergi toplanıyor. Baskıdan kurtuluyoruz. “dedi.

VERGİ ORANLARINI YENİDEN DÜZENLEME KARARI

Sabah’tan Hazal Ateş’in haberine göre, vergi matrahı ve vergi oranlarının yeniden düzenlenmesi ve doğrudan vergilerin gelirler içindeki payının artırılması da planlanıyor. Etkisiz istisnalar, indirimler ve muafiyetler kaldırılacaktır. Sonraki adımda, gelir ve kurumlar vergilerinin tek bir kanun altında birleştirilerek genel fiyat seviyesindeki değişime göre maktu vergilerin artırılması hedeflenmektedir.

ANLAŞMAZLIKLAR KALDIRILACAK

Vergi uyum maliyetlerini düşürmek, ihtilafları kısa sürede çözmek ve vergi cezalarına gönüllü uyumu artırmak için yasal düzenlemeler yapılacaktır. Vergi teşvikleri, ekonomik ve sosyal etkileri ile birlikte değerlendirilecektir. Vergi yükü ve gelir tahminleri için genel ve sektörel analizler yapılacaktır.

SINIRLI VE YANAL VERGİ NEDİR?

Göreceli vergi, çalışandan kesilen gelir vergisi gibi orana bağlıdır ve sabit vergi, mükellefler arasında ayrım yapılmaksızın farklı oranlarda değil, eşit olarak herkesten alınan vergidir. Geçen ay yayınlanan kararla sigara üzerindeki göreli vergi yüzde 67’den yüzde 63’e düşürüldü. Sigaradaki sabit ve asgari maktu vergiler sabit tutuldu.

SİGARA İÇME ÖRNEĞİ

Yapılan düzenleme ile sigaralarda fiyat artışına gerek kalmadı. Nispi oran indirilmeseydi ve sabit vergiler artırılsaydı, enflasyon üzerindeki etki 50 ile 100 baz puan arasında olacaktı. Sigara tüketicileri daha ucuz sigarayı tercih ederse asgari sabit tutar vergi tahsilatını garanti eder. Nispi vergi, yüksek fiyatlarla satılan sigaralar için orantılı bir vergi sağlar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*