22 Şubat 2018, Perşembe

Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Üsküdar'da Gezilip Görülecek Yerler

Üsküdar'da Gezilip Görülecek Yerler

Batıdan İstanbul Boğazı ile çevrili olan Üsküdar, İstanbul’un Anadolu Yakasında yer almaktadır. Osmanlı döneminde önemli yerleşim yerlerinden biri olan Üsküdar, günümüze bir çok külliye, cami, hamam, çeşme, saray, yalı ve köşkler bırakmıştır.

Üsküdar İskele Meydanından kalkan vapurlar ile Beşiktaş, Eminönü, Kabataş, Haliç’e ulaşmanız mümkün. Aynı zamanda Boğaziçi’ne düzenlenen vapurlar bulunmaktadır. Üsküdar konumu nedeniyle Boğaz’ı seyretmenize olanak sağlayan en güzel yerlerden biridir. III. Ahmet Çeşmesi, Üsküdar Meydanı’nda sizi karşılamaktadır. Dönemin en güzel sanatlarındandır. Üsküdar’dan Harem’e doğru uzanan sahil yolunda yürüyüşün tadına doyamayacaksınız. Karşınıza çıkan Kız kulesi ise zamanında deniz feneri olarak kullanılmış. Salacak’tan kalkan motorlar aracılığı ile Kız Kelesi’ne varabilirsiniz. 360° açıyla Boğaz’ı ve İstanbul’u seyretmeniz mümkün. İçerisinde bulunan kafeterya ya da restoran da yemek yemeniz ya da bir şeyler yudumlamanız mümkün. Üsküdar’ın içerlerine doğru ilerledikçe merkezin en kalabalık noktalarından biri olan Balıkçılar Çarşısı’na varabilirsiniz. Balığın yanında sebze, meyve, kuruyemiş, peynir, zeytin gibi yiyecekleri alabileceğiniz yerlerde var.

Üsküdar Mihrimah Sultan Cami, Mimar Sinan’ın, İstanbul’a kazandırdığı en güzel eserlerinden biridir. İçerisinde namaz kılarak bu manevi duyguyu tadabilir. Avlusunda oturabilirsiniz. Sahilde bulunan bir diğer cami ise Şemsi Paşa camidir. Üsküdar’ın boğazı, camisi, sarayları, caddeleri, eşsiz manzarasına birkaç gün ayırmanızı öneririm. Yaşanmışlık dolu bu ilçeyi en iyi şekilde gezip, görün.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık