19 Mart 2018, Pazartesi

Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Bebeğinizle İletişime Geçmek İçin Ona Masaj Yapın

Bebeğinizle İletişime Geçmek İçin Ona Masaj Yapın

En değerliniz bebeğinizin fiziksel ve psikolojik gelişiminde önem taşıyan unsurlardan birisi masajdır. Doğru bir bebek masajı uygulaması ile harika sonuçlar oluşturabilirsiniz.  Bebeğiniz doğduğu anda iletişime en açık, en gelişmiş duyusu dokunma duyusudur. Kendisine dokunulduğunda çevresiyle iletişime geçer. Bu nedenle psiko-sosyal gelişimini desteklemek, bebeğin rahatlamasını sağlamak, mutluluğunu arttırmak, gaz sancısını ve sindirim sorunlarını gidermek gibi birçok nedenle bebek masajı önem taşımaktadır. Bebekle iletişime geçmeyi sağlayan bebek masajının her gün 15-20 dakikalık seanslar halinde yapılması uzmanlar tarafından önerilmektedir.

Masaja başlamadan önce bebeğinizi düz bir zemine veya bacağınıza yatırıp göz teması kurmaya çalışın. Eğer kendinizi veya bebeğinizi bu ufak dokunuşlara hazır hissetmiyorsanız kesinlikle bu seansı erteleyin. Bebekler için genellikle uykulu olmadığı ve yemekten saat sonraki zaman dilimi önerilir.  Gelelim bebek masajı nasıl yapılır kısmına… Öncelikle bebeğiniz masaja hazırsa çıplak şekilde bir havlu üzerine yatırın. Oda ısısı yaklaşık 24 derece olmalıdır. Kokusu ağır olmayan losyon veya bebeklere özel masaj yağı kullanılabilir. Doğal bir şey kullanmak istiyorum diyenler, badem yağını da kullanabilir. Bu masaj hem bebeğinizin fiziksel gelişimi hem de sizinle iletişime geçmesi için önem taşıdığından masajı yumuşak dokunuşlar halinde yapmayı ihmal etmeyiniz ve mümkün olduğunca her bölgesine dokunmayı unutmayınız. Bebekle göz temasını kesmeyip, mimiklerine göre dokunuşun şiddetini, hareket yönünü değiştirebilirsiniz.

Öncelikle yüzünden başlayalım… Alın bölgesinde iki el baş parmağınızı koyup şakaklarına doğru yumuşak inişler yapın. Burnun iki yanından göz altından, elmacık kemiklerine doğru yay gibi hareketler yapabilirsiniz. Kulak arkasına dokunulmasından hoşlanan bebekler için kulak arkasından çeneye doğru da baş parmağınızla dokunuş yapabilirsiniz.  Göğüs masajında küçük dairesel hareketler önem taşımaktadır. Eğer bebeğinizin gaz sancısı olduğunu hissederseniz alt bölgede saat yönünde hareket ediniz. Bu dokunuşları çok yumuşak bir şekilde yapmalısınız. Omuz ve Kol masajında omuzlardan başlayıp kollara doğru yavaş yavaş düz inişler yapılmalı ve kolda küçük çamaşır sıkma hareketi yapılabilir. El, avuç içi ve özellikle parmaklarının da teker teker yumuşak şekilde çekilmesi gerekir. Bacaklarını ister tek ister aynı anda aşağıya doğru sıvazlamak onu mutlu edecektir. Kalça ve ayaklarına da masaj uyguladıktan sonra yine ayak parmakları da teker teker dokunuşla çekilmelidir. Bebeğinizi yüzükoyun yatırıp omuriliğin kenarlarından aşağıya doğru yapacağınız masaj da gelişimi açısından çok etkili olacaktır. Masajı bu şekilde bitirdikten sonra bebeğinizi bir başka havluya sarıp kucağınıza aldığınızda iletişim bir süre daha devam edecektir. Bebek masajı iletişimi güçlendirdiği için sadece anneler için değil, babalar için de önerilir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık