22 Ocak 2018, Pazartesi

Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Bebeklerde Kolik nedir? Ve nasıl müdahale edilmelidir

Bebeklerde Kolik nedir? Ve nasıl müdahale edilmelidir

Kolik, bebeklerde tam olarak nedeni bilinmeyen ağlama nöbetlerine verilen isimdir.  İnfantil kolik olarak da bilinmektedir. Kolik bebeklerde genellikle ilk dört aylık dönemi kapsar. Bebek dediğiniz sürekli ağlar, ancak her gece ve iki-üç saat süren ağlama krizleri kolik olarak nitelendirilmektedir. Genellikle gece ortaya çıkmaktadır. Üstelik yeme-içme, kilo almasında sorun olmayan bir bebek olduğunda bunun kolik olduğu ihtimalini düşünmeliyiz. Yoksa hastalık belirtisi de olabilir. Bazı bebeklerde kolik hiç görülmezken bazılarında da çok sık görülmektedir. Bebeğinizin ağlamasının kolik mi olduğunu veya başka nedenlere mi bağlı olduğunu iyi belirlemek lazım…

Bebeğiniz ağladığında öncelikle altını kontrol etmeli, karnını doyurmalı, fizyolojik ihtiyaçlarını gidermelisiniz. Bunları yaptıktan sonra bebeğinizi kucağınıza alıp yukarı aşağı şeklinde hafif sallayarak sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. Aşırı sallamak beyin kanamasına yol açabileceği için hafif sallayınız. Kucağınıza alıp yavaşça bebeğinizin sırtını sıvazlayıp güvende olduğu hissini verebilirsiniz. Kolik için bebeğinizin anne karnındaki sesleri özleyip ağlama nöbetlerine başladığı öne sürülse de kesin değildir. Ancak birçok bebek anne karnındaki sesleri andıran saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi gibi elektronik aletlerin sesini duyunca sakinleşmektedir. Bunun için hazırlanmış videolar da bulunmaktadır, akıllı telefonunuz varsa bunlardan da yararlanabilirsiniz.

Bebeklerin bu ağlama nöbetlerinde annelerin telaş yapmadan sakin davranması gerekmektedir. Kolik bir hastalık değildir. Geçici olduğunu, ilk dört aydan sonra olmayacağı anneye sürekli hatırlatılmalıdır.  Eğer anne bebeğin uzun süre ağlaması karşısında onu sakinleştirirken çok geriliyor, sinirleniyorsa bebeğini bu aşamada eşine, kardeşine, bakabilecek başka birine verip 10-15 dakika başka odada gitmeli sakinleşmelidir. Sonra tekrar bebeğini alıp sakinleşmesine yardımcı olmalıdır. Aksi halde annenin telaşı ve siniri bebeği etkileyecek ve kriz artacaktır.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık