20 Şubat 2018, Salı

Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Ağız ve diş sağlığında karşılaşılan sorunlar

Ağız ve diş sağlığında karşılaşılan sorunlar

Günlük yaşamda ve ikili diyaloglarda karşı tarafta en çok ağız ve dişler ile izlenimler bırakılmaktadır. Çünkü konuşurken muhataplarımız ağızımızı takip etmektedir. Yine gülümseyişlerimizle en fazla ağzımız muhataplarımıza izler bırakmaktadır. Ağzımızla yemek yeriz, çiğneriz, nefesimizi alıp veririz vs. kısacası hayati bazı fonksiyonları ağzımızla gerçekleştiririz. Bu nedenle de ağız ve diş sağlığı çok önemsenmesi gereken bir konudur.

Ağız, hem sindirim açısından hem de estetik olarak önemli bir organdır. Besinlerin çiğnenip yutulduğu organ olan ağız sindirimin başlangıcıdır ve ne kadar iyi korunursa o kadar sağlıklı beslenme gerçekleşmiş olur. Ayrıca ağız ve diş sağlığı ağız kokusu açısından da çok önemsenmelidir. Diş çürükleri sorunları ve diş eti iltihaplanmaları ağız kokusuna neden olan sorunlardır. Ağız ve diş sağlığının bozulması diyabet, kemik erimesi, kalp sorunları, bademcik iltihabı, sinüzit gibi bazı hastalıklara da sebep olabilmektedir.

Oral olarak alınan bazı zararlı nesneler ağız ve diş sağlığı açısından tehlikeli olabilmektedir. Bu nedenle ağza dışardan alınan nesneler konusunda dikkatli olunmalıdır. Ayrıca ağız ve diş temizliği günlük, sistematik olarak yapılmalıdır. Özellikle yemeklerden sonra dişlerin fırçalanması ve ağızın temizliğinin yapılması gerekir. Sert ve kabuklu yemişler, aşırı sıcak ve soğuk içeceklerden uzak durmak ağız ve diş sağlığı açısından önemlidir. Beslenme düzeni de ağız ve diş sağlığı için önemli olup vücut sağlığı ile paralellik göstermektedir.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık