19 Mart 2018, Pazartesi

Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Bebeği sakinleştirmenin yolları

Bebeği sakinleştirmenin yolları

Bebeğinizi Sakinleştirmek İçin Altın Kurallar

Bebeklerin bu dünya ile iletişimde kullandıkları ilk metot ağlamaktır. Bebeklerin ağlama nedenleri, ağlama şekli ve pek tabii bebeğinizin sakinleşmesi için kullanılan yöntemler de birbirinden farklıdır. Hatta bebeğinizin ilk üç aylıkken ağlaması ile üç aydan sonraki dönemde ağlaması bile farklı değerlendirilmelidir. Annelerin en çok zorlandığı dönem bebeğin ilk üç aylık dönemidir. Bebeğin bazen sırf kendi sesini duymak için ağlaması, kolik krizleri çok defa anneleri kaygıya düşürmekte, lohusalık depresyonunu tetiklemektedir. Bebeğin sakinleştirilmesi gereken durumlarda annenin sakin olması ve bebeğinin ne istediğini anlamaya, hissetmeye çalışması önemlidir.

Özellikle ilk üç ayda bebekler neden ağlar ve nasıl sakinleştirilir? Bebeğiniz sakinleşmediğinde ilk olarak açlık ihtimalini aklınıza getirmelisiniz. İlk olarak bebek emzirilmelidir. Bebek aşırı giyindirilmiş olduğunda da bunalarak ağlama nöbetleri ile kendini ifade etmeye çalışır. Üstündekiler kontrol edilmelidir. Ağlaması, altını kirletmiş olmasının da belirtisi olabilir. Altı açılmalı, temizlenmelidir.  Henüz ilk üç ayda uyku ritmi olmayan bebekler için de bu durum huzursuzluk nedeni olabilmektedir. Bebeği sakinleştirmenin püf noktalarından biri ona dokunmaktır. Bebeğinizi kucağınıza almalı, bebeğinizin her bölgesine dokunulmalısınız. Özellikle de başını okşamalı,  el ve ayakları avuç içinize alarak rahatlamasını sağlayabilirsiniz. El ve ayak parmaklarının teker teker yumuşak hareketlerle çekilmesi de birçok bebeği sakinleştirmektedir.  Bebeğiniz sakinleşsin diye onu aşırı sallamak beyin hasarlarına yol açabilir. Kucağınızda hafif sallamanızda, evin içinde dolaştırmanızda ve hatta sakinleşmiyorsa açık havaya çıkarmanızda fayda vardır.

İlk üç ayda bebek sindirim sistemi olgunlaşmadığından gaz sancısı problemi de büyük sorun oluşturmakta ve bebeğinizin sakinleşmesini engellemektedir.  Kucağınıza alıp sırtını sıvazlayabilir, sırtına yumuşak vuruşlar yapabilirsiniz. Oturur vaziyette bacağınıza yatırıp yüzükoyun yatırıp yine karnının sıkışıp sırtına vurarak gazdan kurtulmasını sağlayabilirsiniz. Yatırıp karnına dairesel hareketlerle masaj yapabilirsiniz. Annelik içgüdülerinizi devreye sokarak bebeğinizin ağlama sebebini bulup bu uygulamalarla sakinleşmesini sağlayabilirsiniz. 

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık