19 Mart 2018, Pazartesi

Son dakika haberleri Türkiye'nin haber sitesinde

Sağlık Bir Diyet Nasıl Olmalıdır?

Sağlık Bir Diyet Nasıl Olmalıdır?

Dünyanın en paha biçilmez mücevherlerinden bile daha değerli olan sağlık, her şeyin başında gelmektedir. Sağlığın bozulmadan sürmesi ise kişilerin kendi ellerinde olan bir olgudur. Yenilen, içilen gıda maddelerinin doğal olması, işlenmemiş olması sağlığın ilk adımını oluşturmaktadır. Çağımızda tüketilen çoğu sebzenin içinde GDO maddesi bulunuyor. Genetik bilimciler daha fazla verim almak uğuruna meyvelerin sebzelerin yapılarını değiştiriyorlar. Dolayısıyla yediğimiz besinler hormonlu oluyor. Yıllar öncesinde ülkemizde yaşayan insanların yaş ortalaması 75 iken şimdilerde 50 yaşa kadar geriledi. Bunun nedeni genetiği değiştirilmiş sebzeler, meyveler, tahıllar nedeniyle hem kilo alımı, kalp ve damarlarda tıkanmalara varan yağlanmalar oluşuyor.

                Öncelikle toplum olarak sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmek çok önemli bir konu. Sağlıksız beslenme sonrasında fazla kilolar ortaya çıkıyor. Diyetisyenler bu noktada devreye giriyorlar. Peki, sağlıklı diyet nasıl olmalıdır? Sağlıklı bir diyetin başlangıcında kişinin kendindeki kilo artışının doğru olmadığı bilincine varması gerekiyor. Sonrasında vücudun metabolizmasına uygun belirlenen yiyeceklerle bir diyet yapılması gerekiyor.

Diyetisyenlerin üstüne basarak söylediği sadece gıda kesintisiyle kilo verilemeyeceğidir. Mevcut depolanmış yağlardan kurtulmak için bazı egzersizler yapılması gerekiyor. Vücut içerisine alınan yiyecekler fazla oranda olduğunda vücut gerekli olanı alıp geri kalanını depoya koyuyor. Bu işlemleri beyin büyük bir düzen içerisinde gerçekleştiriyor. Fazla kiloları vermek için se bu gıdalardan almayıp hareket yapmak şart hale geliyor.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0
yukarı çık