Açıklamalar birbiri ardına geldi! Dolar ve altın bedelini ödüyor

Salgın nedeniyle Mart ayında 102,82 ile 2020’nin zirvesini gören dolar endeksi, aşı gelişmelerinin ve merkez bankalarının destekleyici adımlarının devam edeceğinin sinyalleri ile Kasım ayında yüzde 2,4 değer kaybetti. Endeks dün saat 17:01 itibarıyla gün içinde 91,55’e geriledi, Nisan 2018’den bu yana en düşük seviye.

Gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında neredeyse iki yılın en kötü aylık performansını kaydeden dolar, borsaların yeni rekorlar kırdığı Kasım ayında güvenli liman Japon Yeni karşısında bile yüzde 0,7 değer kaybetti.

Krizdeki aşı gelişmeleriyle birlikte COVID-19 salgınının küresel ekonomiyi içine soktuğu umutlar yeniden yükselirken, küresel yatırımcıların artan risk iştahı, dolar ve altın olarak ödenen bedel ile kasım ayında hisse senetleri dünya çapında toparlandı.

Japonya’nın en büyük bankası MUFG, dolardaki açık pozisyonların hala yüksek bir seviyede olduğuna dikkat çekerken, Credit Suisse paritede 1,2145’e yükselişin tekrar 1,20’ye doğru hareket etmesini bekliyor.

Kasım ayı boyunca yüzde 2,4 düşen dolar endeksi dün 17:01 itibarıyla gün içinde 91,55’e geriledi ve Nisan 2018’den bu yana görmediği en alt seviyeyi gördü. Endeks pandemisinin ekonomik etkilerinin zirve yaptığı 20 Mart’ta tam karantina önlemleri ile bu yılın zirvesi olan 102,82’yi gördü.

Risk iştahı iyi olmayan bir diğer varlık altındı. Kasım ayında yüzde 5,6 değer kaybeden altın dün 17:10 itibarıyla neredeyse yüzde 1 düşüşle 1.770 dolar / ons seviyesinden işlem gördü.

Euro / dolar paritesi tekrar 1.20’ye doğru hareket ederken, Credit Suisse paritenin 1.2145 yönündeki hareketinin devam edeceğini tahmin ediyor. Japonya’nın en büyük bankası MUFG, dolar cinsinden açık pozisyonların hala yüksek olduğuna işaret ediyor.

Gelişmekte olan ülke para birimleri karşısında neredeyse iki yıldır en kötü aylık performansını kaydeden dolar, bir diğer güvenli liman olan Japon Yeni karşısında bile Kasım ayında yüzde 0,7 değer kaybetti.

Yatırımcılar, aşı iyimserliğine ek olarak, ABD’de parasal genişlemenin devam edeceği beklentisiyle Kasım ayı boyunca rezerv para biriminden çıktılar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*