AZERBAYCAN BAŞKANI ALİYEV AÇIKLADI!

ERMENİ ORDUSUNDAN SEVİYEYEN ASKER SAYISI İŞTE
SON DAKİKA: AZERBAYCAN BAŞKANI ALİYEV AÇIKLADI! ERMENİ ORDUSUNDAN SEVİYEYEN ASKER SAYISI İŞTE
Son dakika haberi … Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev millete konuşma yaptı. Aliyev konuşmasında, “Ermeni ordusundan firar eden asker sayısı 10 bini geçti. Bu sayıyı kendileri itiraf ettiler” dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, milletin adresinde “Türkiye aleyhine toprak iddialarında yer alıyor. Aklımız yok.” Türkiye gibi büyük bir ülkede intihara karşı toprak iddiaları yer alıyor “dedi.

Azerbaycan Ordusu, Karabağ’daki zaferin ardından yapılan anlaşma kapsamında yaklaşık 27 yıldır Ermenistan’ın işgali altında olan Ağdam’a girdi. Bu tarihi günde Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev kamuoyuna seslendi. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev konuşmasında Azerbaycan halkını Ağdam’ı Ermeni işgalinden kurtardığı için tebrik ederek, “Sevgili Ağdam halkı artık mülteci değilsiniz. Atalarınızın topraklarına döneceksiniz” dedi. Ağdam için yeni bir dönemin başladığını vurgulayan Aliyev, “Harika planlarımız var. Fuzuli ve Cabrayil’e yaptığım ziyaretler basına yansıdı ve herkes ne kadar vahşi bir düşmanla karşı karşıya olduğumuzu gördü. Geriye kalan tüm altyapı, tüm binalar, evler. , tarihi anıtlar, dini anıtlar acımasız düşman tarafından yok edildi Azerbaycan halkına seslendim ve bu toprakları, bu şehirleri, bu köyleri restore edeceğimizi söyledim, halklarının bu topraklara asla dönmeyeceğine inandılar. Azerbaycan halkını tanımıyorlar. Halkımızın gönlünde vatanımız sonsuza kadar yaşayacak ”dedi.

Cumhurbaşkanı Aliyev, Ağdam şehrinin işgalden kurtarılmasının tarihi bir olay olduğuna değinerek, “Ağdam, işgal edilen bölgeler arasında en yüksek nüfusa sahip bölge diyebilirim. İşgalden önce Ağdam’da 143.000 kişi yaşıyordu. Şu anda Ağdamlı sayısı 204 bin. Son yıllarda kontrolümüz altındaki alanlarda büyük çaplı çalışmalar yaptık. Konu şehirde yaşıyor “dedi.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, “Ağdam için yeni bir dönem, Ağdam halkı artık göçmen değil. Azerbaycan devleti vatandaşların Ağdam’a dönmesine yardım edecek. Yıkılan topraklar olan Ağdam şehrini yeniden kuracağız. 50 milyon Fuzuli-Şuşa yolunun inşası için manatlar tahsis edildi. “Ermeni askerleri korkakça kaçtı, karadaki zafer beraberinde siyasi zafer getirdi. Ermenistan, Azerbaycan ordusunun ne kadar güçlü olduğunu bilmiyordu. Ağdam bölgesi bize mermi atmadan, asker kaybetmeden verildi. Dağlık Karabağ işgalinin Ermenistan’ı uçuruma götürdüğünü söyledim. ”

Azerbaycan Cumhurbaşkanı, “Azerbaycan haklarını savunmasaydı Ermenistan topraklarımızı terk etmezdi. Azerbaycan camileri dağıldı, tarihimiz yok edilmeye çalışıldı, haritalar yeniden çizildi. Şimdi ne oldu bu haritalar, bu haritalar cehenneme gitti. Bu Kendilerini “güçlü savaşçılar” olarak tanımlıyorlardı, savaş alanında başlarına neler geldi? Tüm şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum, ailelerine büyük sabırlar diliyorum. Allah yaralılarımızı iyileştirsin. Azerbaycan’da büyük bir zafer kazandı. Savaş alanı ve siyasi masada kazandı. Ordu bize gücünü bir kez daha gösterdi ve ordusunda 10 binden fazla kaçak asker var Hocalı’nın katilleri bunlar, Ermeni halkının hak ettiği şey miydi? İşgalde mi? Bugün Dağlık Karabağ’da yaşayan Ermeniler de Azerbaycan halkıyla komşu olarak yaşamak ve bu pisliklerden uzak durmak isteyecekler. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*