Azerbaycan Parlamentosundan Colleenlayev Gönül’e: Türkiye aktif rol alacak

Azerbaycan’ın tarihi zaferi değerlendiren Azerbaycan Parlamentosu Gönül Atmlayev, Türkiye’nin desteğine dikkat çekti “Bu zafer aynı zamanda Azerbaycan-Türk kardeşliğinin bir sonucudur. birbirlerine destek vermek “dedi

Azerbaycan ordusu, 44 günlük bir askeri operasyonla Ermeni işgaline karşı zafer kazandı. Askeri harekat sırasında toplamda 5 şehir, 4 kasaba, 286 köy ve çok sayıda stratejik nokta kurtarıldı. 8 Kasım’da 28 yıllık hasretin ardından Azerbaycan halkı için büyük önemi ve sembolik anlamı olan Şuşa şehri işgalden kurtarıldı. Şuşa, Azerbaycan’ın Karabağ’daki üstünlüğünü stratejik bir hakimiyet olarak sağlıyor. Şuşa’nın kurtuluşu ile Ermenistan’ın tüm manevra imkanları tükendi.

 

“TESLİMAT TEK SEÇENEK OLDU”

Habertürk’e bu tarihi gelişmeyi yorumlayan Azerbaycan Milletvekili Gönülüstülayeva, “Dağlık Karabağ sorunu Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlandı” dedi ve Ermenistan ile imzalanan anlaşma hakkında şunları söyledi: Ağdam, Laçin, Kelbecer, devlet başkanımızın şartlarına göre, BM Güvenlik Konseyi kararlarına uygun olarak. Yıllar sonra Azerbaycan toprak bütünlüğünü yeniden sağladı. başka seçeneği yoktu. ”

“TÜRKİYE’DE AKTİF ROLÜ NEDENİYLE”

Rus ve Türk barış güçlerinin gelişinin Ermenistan birliklerinin işgal altındaki Azerbaycan topraklarından çekilmesiyle aynı zamana denk geldiğine dikkat çeken Kazanlayeva, şöyle devam etti:

“Birlikler arasında temas hattı yok. Ateşkes şu anda Ermenistan’da ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerinin pozisyonlarına göre belirleniyor. Rus ve Türk silahlı kuvvetleri, barış sınırlı birlik statüsü korumasına sahip bölgelere yerleştirildi. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev her zaman Türkiye’nin ihtilafının çözümüne dahil edilmesi gerektiğini söyledi.Türkiye ayrıca ateşkesi izlemek için ortak izleme misyonunda aktif olarak yer alacaktır.Azerbaycan’ın çıkarlarına aykırı herhangi bir eylem Türk ordusu olduğu sürece katılacaktır.

“BÖLGEMİZDE UZUN VADELİ BARIŞ”

Cumhurbaşkanları İlham Aliyev ve Recep Tayyip Erdoğan’ın galibiyetinin ardından, zaferi Zafer Bayramev’in birbirlerini tebrik ettiğini belirterek, “Türkiye Cumhurbaşkanı ve Türk halkı, Azerbaycan’a siyasi ve manevi destek nedeniyle sonsuza dek kardeş ülke minnettar. Bakan Recep Tayyip Erdoğan, daha yüksek Azerbaycan’ın ülkelerine teşekkür ettiği Cumhurbaşkanı’na teşekkürlerini memnuniyetle karşıladı.Azerbaycan ve Türkiye lehine olmaya devam edecek.Şu anda Karabağ’da Türk-Rus barışı koruma merkezi kurulmuş, bölgemizde uzun vadeli barışı sağlayacak.

Telefon görüşmesi sırasında Cumhurbaşkanları, ateşkesi izlemek için bir Türk-Rus barış merkezi kurulmasını da takdir ettiler. Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar da Dağlık Karabağ’da Ermenistan’da sosyal medyayı işgal etmeye teslim olduğunu söyledi. Azerbaycan Ordusu önünde ağır kayıplar veren ve sonunda Şuşa’yı kaybeden Ermenistan, Kelbecer, Ağdam, Laçin ve bunun sonucunda Dağlık Karabağ’dan tamamen çekilecek! Bu zafer aynı zamanda Azerbaycan-Türk kardeşliğinin bir sonucudur. Tek ulus – iki devlet olarak yan yana durarak ve uluslararası platformlarda birbirimize destek vererek gücümüzü artırdık. Güney Kafkasya’da belirleyici olan Türkiye, tüm bölge gibi bir faktör olarak güçlendirildi.

“NAHÇIVAN İÇİN TEHDİT YOK”

Nahçıvan’ın ablukadan salıverilmesi Azerbaycan’ın en önemli başarılarından biridir. Bu maddenin imzalanan anlaşmaya dahil edilmesi Azerbaycan Cumhurbaşkanının iradesi ve ısrarı ile oldu. Nahçıvan için artık bir tehdit yok. Aynı zamanda, üç taraf arasında imzalanan açıklamanın 2. fıkrasına göre, Gazah bölgesinde işgal edilen 7 köy Azerbaycan’a iade edilecek.

Türkiye’nin Azerbaycan’a verdiği bugünkü manevi destek, Güney Kafkasya bölgesinde tarihi adaletin yeniden tesis edilmesine katkı sağlamıştır. Bugün tüm Türk dünyası Karabağ’ın Azerbaycan olduğunu büyük bir gurur ve gururla ilan ediyor. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*