Bartın’ın Aliobası köyünde tedbirler titizlikle uygulandı: Şu ana kadar korona vakası görülmedi.

Bartın’ın Aliobası köyünde şu ana kadar korona vakası görülmedi. 600 nüfuslu köy muhtarı, virüsün ortaya çıktığı ilk andan itibaren çok katı tedbirler uyguladıklarını ve bu özveri sayesinde köyde herhangi bir vaka görülmediğini belirtti.

Amasra ilçesine bağlı 600 ve 120 hane nüfusa sahip Aliobası köyünde koronavirüs vakası tespit edilmedi. 200 metre rakıma sahip köylerde yaşayan vatandaşlar günlük hayatlarını sürdürürken maske, mesafe ve hijyen konularına dikkat ediyor. Muhtar Ramazan Tığ, köyde yaşayan vatandaşları sürekli ziyaret ediyor, maske takmak istiyor, mesafeye ve hijyene dikkat ediyor.

KAPI KAPI GİDİYOR

Muhtar Tığ da her gün belirli saatlerde kapı kapı dolaşıp vatandaşlara maske dağıtıyor. Türkiye’de aşağıdaki köylerde görülen ilk vakalarda katı kuralların uygulandığını söyleyen Alioba Köyü Muhtarı Ramazan Kroşe, “Ben koronavirüs hastalığıydım sonra köyümde yaşayan tüm insanların yanında ve sürekli ziyaret ederek, kuralları anlattım. ‘ Köyümüzün yaşayan insana çok acil ihtiyacı olduğu müddetçe köyü almayacağım ”dedi.

“BEN OLANLAR VARDI”

Kurban Bayramı’nda köye gelmeme çağrısı yaptığını ifade eden Ramazan Tığ, “Özellikle Kurban Bayramı’nda ‘köye gelmeyen sosyal medya hesaplarımdan beni sürekli uyardım Bu kurallara uydular, köye kimse gelmedi ama 10 aylık duruma dönüp baktığımızda köyümüzde sıfır vaka var bu da bizi hem mutlu ediyor hem de gururlandırıyor. Bu koronavirüsü buna sokmamaya karar verdik. Köy. Bundan sonra kurallara uyarak bu virüs burada olmayacak. “Temiz, yeşil ormanlarımız ve organik ürünlerimiz var. Bunları tüketerek ve kurallara eksiksiz uyarak bu başarıyı elde ettik. Herkese kurallara uymasını tavsiye ederim. ”

ÇOCUKLARIMA BİLE GİDEMİYORUM “

Köyde yaşayan Hamide Özkan (50), maske ve mesafe kurallarına çok dikkat ettiklerini belirterek, “Köyümüzden asla ayrılmıyoruz. Köyümüze bile gelmiyoruz. Misafir kabul etmiyoruz. evimizde. “Ama yapacak bir işimiz var. Aksi takdirde bu virüs çok tehlikeli, kendimizi izole etmeliyiz “dedi.

İbrahim Gür (30), “Köyümüzde virüs yok, bu yüzden kendimizi çok şanslı hissediyoruz. Köyde organik olarak yemek yiyoruz. Ziyarete hiç gitmiyoruz. Özellikle muhtarımız çok katı kurallar uyguladı.” Dedi.

“MİSAFİR KABUL ETMİYORUZ”

Muhtarın köyde yaşayan herkesi sürekli ziyaret ettiğini ve uyardığını belirten Şerafettin Özkan (50), “Televizyonda duyduğumuz mesafelere ve muhtarın bize söylediği mesafelere ve hijyen kurallarına tamamen uyuyoruz. köy, hemen işimizi görüp geri dönüyoruz.Köyümüze kesinlikle misafir kabul etmiyoruz.Şimdi kendimizi koruma altına aldık.Çocuklarım İstanbul’da yaşıyor ama gidemiyoruz.Çok şanslı hissediyoruz. bu durumu herhangi bir vaka olmadan aşacaktır.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*