Bilim adamları, koronavirüsün en çok ailelerde ve kalabalık toplantılarda bulaştığını söyledi.

ABD’de tüm dünyayı etkileyen koronavirüs salgını ile ilgili yeni bir çalışma yapıldı. Buna göre; Koronavirüsün en çok ailede ve kalabalık toplantılarda bulaştığı tespit edildi. Bilim adamları salgının başlangıcından bu yana toplu taşıma hakkında yanlış bilgilerin gündeme geldiğini belirtti.

İlk olarak Aralık 2019’da Çin’in Hubei ili Wuhan’da ortaya çıkan ve kısa sürede tüm dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs salgını (Kovid-19) nedeniyle dünya genelinde 1 milyon 633 binden fazla kişi hayatını kaybetti, 73 milyondan fazla 452 bin kişi hayatını kaybetti. salgına yakalandı. Bir yandan salgına karşı aşı geliştirme çalışmaları devam ederken, diğer yandan bilim adamları koronavirüse ilişkin çarpıcı araştırmalar ortaya koymaya devam ediyor.

TOPLU TAŞIMA KULLANIMI İLE VİRÜS İLETİMİ ARASINDA İLİŞKİ YOK

Son olarak, New York Üniversitesi’nden (NYU) bilim adamları, toplu taşıma araçlarında koronavirüs bulaşması konusunda dikkate değer bir çalışma yaptı. Independent Turkish’de yer alan habere göre, Robert F. Wagner Kamu Hizmetleri Okulu ve Rudin Toplu Taşıma Merkezi’nden araştırmacılar, ulaşım kullanımı ile mevsimsel grip veya zatürre gibi hastalıklardan ölüm oranları arasında bir ilişki bulamadı. 1, Hastalık Koruma ve Kontrol Merkezi’nin (CDC) 10 yıllık bir süre içinde 121 şehirde zatürre veya grip bildirdiğini bulmuştur. ABD Nüfus Sayım Bürosundan alınan yaralılarla ilgili bilgiler, temel olarak toplu taşımanın daha fazla insan tarafından yoğun olarak kullanıldığı şehirlerde enfeksiyonların daha yaygın olup olmadığını belirlemeyi amaçlayan toplu taşıma kullanım verileriyle karşılaştırılarak analiz edildi. bir bağlantı bulamadı.

“KOMŞUDA BİR ARAYA GELMEDEN DAHA TEHLİKELİ DEĞİL”

Çalışmanın yazarları şu sonuca varmıştır: Toplu taşıma araçlarının kullanımının okullarda, işyerlerinde, ibadet yerlerinde, spor etkinliklerinde ve mahallelerde toplanmaktan daha tehlikeli olduğuna dair net bir kanıt yoktu. Benzer şekilde, toplu taşıma araçlarının kullanıldığı New York gibi toplu taşıma araçlarını kişisel olarak kullanmayanlar da dahil olmak üzere, toplu taşıma kullanımının nüfus arasında grip virüsünün bulaşma oranını artırıp artırmadığına dair net sonuçlar yoktu. en yüksek, aynı zamanda influenza ve pnömoniden en yüksek ölüm oranlarına sahip. Çalışma Covid-19 salgınından önce yapılmış olsa bile, koronavirüs de mevsimsel gribe benzer şekilde yayıldığı için sonuçların mevcut salgın için geçerli olabileceğini belirtti. Öte yandan, Maryland Üniversitesi Halk Sağlığı Bölümü’nde virüslerin havadan bulaşması. Konuyla ilgili çalışmalar yapan çevre sağlığı uzmanı Profesör Donald Milton, sonuçları ikna edici bulmadığını belirtti. Profesör Milton, konuyla ilgili şu değerlendirmelerde bulundu: “Bu çevresel analizin değeri benim için anlaşılabilir değildi. Arasında (bu hasta bataklıklardan ölen birçok yaşlı artık çalışmıyor olabilir ve en yoğun saatlerde toplu taşıma kullanmayabilir) Doğrudan bir ilişkinin tanımlanmadığına dair kanıt, toplu taşıma kullanmanın riskini anlamama yardımcı olmuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*