Maskedeki nihai karar: Para cezaları uygulanabilir

Koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında ev dışında her yerde maske takılması hala zorunlu. Maske takmayanlara para cezası verilirken, bazı mahkemelerin “yasal zorunluluk yok, para cezası yok” şeklindeki cezaları iptal etmesi kafa karıştırıcıydı. Yargıtay 19. Ceza Dairesi, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesine göre para cezası verilebileceğini belirterek son noktayı verdi.

Cononavirüs salgınıyla mücadelenin bir parçası olarak, ev dışında her yerde hala maske takmak zorunludur. Öte yandan maske kuralına uymayanlara idari para cezası verilirken, mahkemelerin bu cezalara yapılan itirazlarla ilgili farklı kararları tartışma yarattı. Daha önce bazı mahkemeler maske takmama cezalarını “mecburiyet yok” diyerek iptal etmişti. Bunlardan biri Bolu’da yaşandı. Bir vatandaşa maskesiz seyahat ettiği için verilen 392 TL idari para cezası sulh hakimi tarafından iptal edildi

 

YARGITAY ‘YASALARIN YARARINA’ KIRILDI

Dosya, Adalet Bakanlığının kararın kanun yararına iptali talebi üzerine Yargıtay’a geldi. Yargıtay 19. Ceza Dairesi ise bakanlığın kanun ihlali talebini oy çokluğu ile kabul etti ve maske cezasıyla ilgili önemli bir karara imza attı.

 

MASKE TAKMA TEDBİRLERİ ALINABİLİR

Daire kararında, Genel Hijyen Kanunun 27. maddesinde yer alan “sıhhi durumu iyileştirmek ve mevcut sakıncaları gidermek için tedbirler alır” ibaresi uyarınca il genel hijyen kurullarının maske takma tedbiri alabileceği vurgulanmıştır. 1593. İllerde bu tedbirin icra ve ilân görevinin valiye ait olduğu belirtilen kararda, söz konusu tedbire aykırı fiilin yaptırıma konu olmasının hukuken mümkün olduğu belirtildi. 5326 sayılı Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi uyarınca vali tarafından.

32. MADDEYE GÖRE PARA CEZASI

Kararda, Genel Hijyen Kanununda Sağlık Bakanlığının sağlık ve bulaşıcı hastalıklarla ilgili alabileceği tedbirler arasında maske tedbiri bulunmadığı, Kanunun 282. maddesinde düzenlenen idarî para cezasının ise Türkiye’de uygulanabileceği belirtildi. bu yasada listelenen önlemlere muhalefet. Yani kararda, kanunun 282. maddesine göre maske takmayanlara değil, 32. maddesine göre idari para cezası verilebileceğine işaret edildi.

‘Yasal düzenleme yok’ diyerek itiraz ettiler

Karara muhalefet eden üyelerin muhalefet yazısında, Anayasa’nın 13. maddesine göre temel hak ve özgürlüklere ilişkin tedbirlerin kanunla düzenlenebileceği ancak kanunlarda örtülü veya açık bir düzenleme bulunmadığı kaydedildi. maske takmak için sipariş verin. Maske takma tedbirinin amacı bakımından kamu yararı olduğu, ancak bu emrin idari işlemin yetki unsuru açısından devre dışı bırakıldığı ve zımni bir yetki varsayılsa dahi cezalandırılmasının mümkün olmadığı belirtildi. Bu tedbir, açık bir hukuki dayanağın bulunmaması nedeniyle idari para cezası ile.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*