Son dakika haberi: Sağlık profesyonellerinin beklediği haber! Görev engelli sayılacaklar

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile koronavirüs teşhisi konulan ve hayatını kaybeden sağlık mesleği mensuplarının yakınları aylık olarak bağlanacak.

Son dakika haberi: Sağlık Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile koronavirüs teşhisi konulan ve hayatını kaybeden sağlık mesleği mensuplarının yakınları aylık olarak bağlanacak.

Sağlık Bakanlığı, koronavirüs teşhisi konulan ve hayatını kaybeden sağlık çalışanlarına meslek hastalığı veya vazife maluliyet hükümlerinin sağlanmasına ilişkin bir genelge yayınladı.

AİLELER EK ÖDEME VE ÇALIŞMA HAKLARINDAN FAYDALANACAK

Yayınlanan genelge ile sağlık çalışanları vazife malulü olarak kabul edilecek. Teşhis konulan ve vefat eden sağlık kuruluşunun yakınlarına aylık ödeme yapılır. Vefat eden sağlık mesleği mensuplarının aileleri, ek ödeme ve istihdam gibi haklardan yararlanabilecek.

Sağlık Bakanlığınca yayımlanan genelge ile sağlık çalışanlarının çalıştıkları veya yaptıkları işin niteliği gereği iş gücü kaybı yaşamaları durumunda meslek hastalığı veya görev maluliyet kapsamında sosyal güvenlik haklarından yararlanabilecekleri açıklandı.

ÜNİVERSİTE VE ÖZEL HASTANELER GENEL KAPSAMINDA

Genelge ile üniversiteler ve özel sağlık kurumları da dahil olmak üzere tüm sağlık kurumlarında çalışanlar, koronavirüs nedeniyle meslek hastalığı veya vazife şekillendirilebilirliğinden yararlanabilecek.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, hafta başında yapılan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada, “Engelli sağlık çalışanlarımızın aileleri, maaştan ek ödemeye, faizsiz konut kredisinden, eğitim ve öğretim yardımına kadar pek çok imkana sahip olacak. Çocuklarına çalışma hakkından indirim faturalandıracaklar. Çalışanlarına göre görev geçersizliği / meslek hastalığı durumu hızla sonuçlanacak. ”Sağlık meslek mensuplarına müjde verdi.

UYGULAMALAR NASIL OLACAK?

Başvurular ilgili birim şefi (İl, İlçe Sağlık Müdürü, Başhekim) ve ardından İl Sağlık Müdürü tarafından onaylanacaktır.

657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamında memurlara ilişkin onaylanan başvurular İl Sağlık Müdürlükleri tarafından Sağlık Bakanlığına gönderilecektir.

Sağlık Bakanlığına bağlı kurum ve kuruluşlarda 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu kapsamı dışında çalışan personel için onaylanan başvurular Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürlüklerine gönderilecektir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*