13 şehidin ardından TSK yeni hedef koyuyor: PKK’nın ana karargahı Kandil yıkılacak

TSK’nın Gara’daki operasyonuyla Kandil, Mahmur ve Sincar’daki varlığı tehlikeye giren terör örgütü PKK, alçakça bir infaz gerçekleştirdi. Teröristler, 2015 ve 2016 yıllarında kaçırdıkları 13 asker, polis ve sivili rehineyi infaz ederken, TSK’nın yeni hedefi terör örgütünün ana karargahı Kandil’i yıkmak olarak belirlendi.

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Kuzey Irak’ın Gara bölgesinde düzenlenen Pençe Kartal-2 Harekatı ile ilgili açıklama yaptı. TSK komuta kademesiyle önceki gün Şırnak’taki Harekat Merkezi’ne gelen Akar, PKK / KCK ve diğer terör unsurlarını temizlemek, sınır güvenliğini sağlamak ve sınır güvenliğini sağlamak için 10 Şubat 02.55’te başlatılan operasyonun detaylarını anlattı. daha önce teröristler tarafından kaçırılan vatandaşlarımızı kurtarın. Etkili istihbarat ile vatandaşlarımızın tutulduğu mağara hakkında detaylı bilgiye ulaşıldı. Rehinelerin yer değiştirmesi ihtimaline karşı bölge anlık olarak uzun süre izlendi. Bölgenin modeli yapılmış, senaryo üzerine model arazi üzerinde ortak bir tatbikat yapılmıştır.

ÖNCE HAVA, SONRA KARA İŞLETİMİ

Silahlı Kuvvetler, 75 km genişliğinde ve 25 km derinliğinde, Dohuk’tan Erbil’e uzanan Gara bölgesinde gerçekleştirilen Pençe Kaplan-2 Harekatı’nda taktik, aldatma ve gizlenme stratejisi izledi. Savaş uçakları, havadan uyarı kontrol uçakları, tanker uçakları ve destek uçakları dahil olmak üzere Hava Kuvvetlerine ait 41 uçak, bölgenin geniş bir alanında 50’den fazla hedefi vurdu. PKK terör örgütünün Gara’daki mağaraları, karargahı, mühimmat depoları, barınakları ve sığınakları tahrip edildi. 10 Şubat 02.55’te başlayan hava harekatından iki saat sonra hava destekli kara harekatı gerçekleştirmek üzere bölgeye özel birimler 04.55’te indi.

HAVA HAREKETİ BAŞLADIKTAN SONRA 13 KİŞİ İCRA EDİLDİ

Beyaz Dağı’ndaki mağaraya özel ekipler üç noktadan operasyon başlattı. PKK’lı teröristlerle ilk temasta 3 asker şehit oldu, 3 asker de yaralandı. 2’si sağdan, 3’ü sözde liderlik olmak üzere 53 terörist etkisiz hale getirildi. Ön istihbarat verilerine göre 12’si 13’ü bir odada, 2’si başka bir odada olmak üzere toplam 14-15 rehine tutulduğu tahmin edildi. Operasyon sonunda 13 vatandaşın cenazesine ulaşıldı. PKK’lı teröristlerin, hava harekatının başlamasının hemen ardından rehineleri infaz ettiği öğrenildi. 13 rehineden 12’si başından ve 1’i omzundan vurularak bulundu. Rehinelerin cesetleri alındıktan sonra mağara patlatıldı ve yıkıldı.

MAĞARA CEZAEVİ

Ön istihbarat verilerine göre 12’si 13’ü bir odada, 2’si başka bir odada olmak üzere toplam 14-15 rehine tutulduğu tahmin edildi. Mağara, terör örgütü tarafından hapishane olarak kullanılmıştır. Hava Kuvvetlerinin gözle ateş edemediği dere yatağında 3 girişi, her iki tarafında yüzde 60 eğimi olan mağarada 7 demir kapılı 9 yüksek korunaklı oda bulundu. Yüksek korunaklı mağaranın 2 cm kalınlığında demir kapılar, beton zeminler, sera naylonu ile kaplı tavanlar ve çıkışta 50 cm yüksekliğinde beton duvar ile desteklendiği görülmüştür. Mağarada 120 cm’ye 200 cm boyutlarında tüneller, asma kilitli, sürgülü demir kapılar, 20-35 m2 genişliğinde odalar, 50 m2 genişliğinde duş ve havalandırma bölümü tuvaletler bulunmuştur. Bu mağara, Afrin’de rastlanan mağaralara benzerliği ile de dikkat çekiyor.

HEDEF LİDERİ: KANDİL KURULACAK

Yeni Şafak’ın haberine göre Pençe Operasyonu alanlarına Kartal-2 Pençe Operasyonu ile sızmayı ve saldırmayı planlayan teröristler bölgeden temizlendi. Operasyon tamamlandıktan sonra askerler güvenli bir şekilde üslerine döndü. Gara bölgesi İHA / SİHA sistemleri ile 7/24 izlendi. Bölgede arazi ve güvenlik tesis etmenin zorluğu nedeniyle temel atma yapılmadı. Bölgeye yönelik operasyonlar yeni istihbarat verileri üzerinden devam edecek. Operasyonla birlikte sözde PKK liderlerine “güvende değilsiniz” mesajı verildi. Operasyonun ardından Kandil’den Mahmur ve Sincar’a kadar tüm bölgede istihbarat konusunda gerekli operasyonların yapılacağı gösterildi. Şimdi hedef terör örgütünün ana karargahı Kandil’i yok etmek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*