25 Aralık’ta ilk aşı

Çin’den alınan aşı süreci ile ilgili detaylar Türkiye netleşti. İlk partide gelen 10 milyon doz ve daha sonra gelenler ayrı ayrı test edilecektir. İlk aşıların 25-26 Aralık tarihlerinde yapılması planlanıyor. İkinci aşamada, sonraki 15 milyon doz 5-6 Ocak’ta vatandaşlara uygulanacak. Hamile kadınlara aşı yapılmayacaktır. Çocuklar için yetişkinlerdeki sonuçlar dikkate alınacaktır.

Çin’den ithal edilen inaktif aşıların tedarik ve uygulama aşamaları netleşti. Kurs süresince Türkiye olmasına rağmen aşı için genel çalışma kurallarına. Buna göre, 11 Aralık’ta gelmesi beklenen 10 milyon dozluk ilk aşı grubu test edilecek ve incelenecek. İncelemeler aşının içeriğine bakacaktır. Söz konusu sınavın ortalama 14 gün süreceği belirtiliyor. Yine bu 14 günlük süre içinde herhangi bir kontaminasyon (kontaminasyon) olup olmadığı değerlendirilecektir. Türkiye’ye bakmak için gelen her bir taraf güvenli olduğu konusunda aynı testlerden tekrar geçti.

 

EN ÇOK RİSKLİ GRUPLAR FAYDALANACAK

Test sürecinden sonra Bilim Kurulu tarafından belirlenen dört aşamalı aşı başvuru takvimine geçilecektir. 11 Aralık’ta gelecek olan 10 milyon doz aşının tüm verileri olumlu ise ilk gruptaki kişilerin aşılanmasına 25-26 Aralık tarihlerinde başlanacak. 20-30 Aralık tarihleri ​​arasında yaklaşık 15 milyon doz aşının gelmesi bekleniyor. Bu partinin testleri olumlu çıkarsa uygulamalarının 5-6 Ocak’ta başlaması planlanıyor. Uzmanlar ayrıca ikinci risk grubundaki kişilerin çoğunluğunun ilk 10 milyon dozdan yararlanabileceğini belirtiyor. Üçüncü grupta yer alacakların çoğunun 5-10 Ocak tarihleri ​​arasında aşılanacağı tahmin ediliyor.

 

ÇOCUKLAR İÇİN SON SONUÇ BEKLENECEK

Hamile kadınların ve 18 yaşın altındaki kadınların aşılanması şu anda düşünülmemektedir. Bilim Kurulu, çocuklarda riskin çok düşük olduğunu belirtiyor. Yetişkinler, çocuklarda aşı uygulaması için bir test konusu olarak kullanılır. Yetişkinlerde sonuçlar yüzde 100 netleştikten sonra çocuklarda denenip denenmeyeceğine bakılacak ve daha sonra uygulanmasına karar verilecektir. Koronalı kişilerin aşılanmasıyla ilgili olarak ise aşının nasıl tepki vereceğine dair bilgilerin henüz net olmadığı belirtiliyor. Bu nedenle, Bilim Kurulu bu bilgilerin oluşumunu takip edecektir. Ayrıca aşı sıralamasında yer alan “Korona oldunuz mu?” Sorusundan sonra aşı yapılacaktır ve cevap alınmayacaktır.

DÜZENLİ İLAÇ KULLANICILARINI TAMAMEN KORUMAYABİLİR

Düzenli ilaç kullananların aşılama durumunda herhangi bir yan etkisinin ve güvenlik problemlerinin olmadığı belirtiliyor. Ancak aşının korunmaması açısından bazı zorluklar olabileceği düşünülmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*