Almanya ve Türkiye silah ambargosunun başlatılmasına ilişkin Açıklama

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, NATO üyesi Türkiye’nin özellikle teklife karşı silah ambargosu uyguladığını söyledi.

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya’dan Türkiye’ye silah ihracatını doğru bularak tamamen durdurduğunu söyledi.maas, bir Alman haber ajansı DPA ile yaptığı röportajda: “Stratejik olarak bunun doğru olduğunu düşünmüyorum” dedi. “Bir NATO ortağının bunu yapması kolay değil” diyor Maas, “Çünkü NATO ortağı Türkiye, Rusya’dan aldığınızı tecrübe ettiyseniz ABD’den kolayca füze alamaz” dedi.

AMBARGO YUNANİSTAN’DA ASTERS

Ekim ayında Akdeniz’de sondaj yaparak yaşanan kriz nedeniyle Yunanistan, Türkiye ve Doğu’da Alman hükümeti Ankara’yı arayarak silah ambargosu uygulamak istedi. Beklemeye alınacak projeler arasında ThyssenKrupp Marine Systems’ın önemli katılımıyla devam eden altı denizaltı kurulumu yer alıyor. Berlin, 2009 yılında denizaltı parçalarının ihracatını onayladı. Ekim 2019’da Suriye’nin kuzeyindeki Türkiye’de, Alman hükümetinin Türkiye’ye silah ihracatını kısıtlamaya çalıştığı Bahar Barışı Koruma Harekatı’ndan sonra başladı. Suriye’deki savaşta kullanılabilir, çünkü o dönemde Türkiye’ye silah ve askeri teçhizat sağlanamadı. Denizaltılar için yedek parça ihracatı devam ediyor.

“DİPLOMASİDE İLERLEME YOK”

Maas, Türkiye ile Yunanistan arasındaki gaz krizini çözme amaçlı diplomatik çabalarda ilerleme sürdürülemez, her ikisi de hemfikir. Bu nedenle Maas, iki hafta önce Avrupa Birliği’nin Doğu Akdeniz’de sondaj yapan kişi veya kuruluşları yaptırımlar listesine eklemeye karar verdiğini hatırlattı. Brüksel’deki AB zirvesinde Türkiye ekonomisine bazı sektörel yaptırımların uygulanması önerisi, Akdeniz’deki Maas krizine diplomatik çözüm bulma umudunu görmemişti. işbirliği dışında ”dedi. dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*