Avustralyalı askerler Afganistan’da öldürülen Taliban üyesinin protez bacağıyla içki içtiğini ortaya çıkardı

Üst düzey Avustralyalı özel kuvvetler askerlerinin Afganistan’da öldürülen bir Taliban’ın içkisini protez bacağını dökerken içtiği görüntüler ortaya çıktı.

Guardian Australia’da yayınlanan raporda, Avustralyalı özel kuvvetler askerlerinin Afganistan’daki bir üsse yerleştirilen bir barda öldürülen Taliban’a ait protez bacakla eğlenen fotoğrafları paylaşıldı. Afganistan’ın Uruzgan eyaletinin başkenti Tarinkot’ta 2009 yılında çekilen görüntülerde, Avustralyalı askerlerin protez içtiği görülüyor.

“GÖRDÜĞÜM EN ÇOK BÜYÜK GÖRÜNTÜ”

Raporda görüşlerine yer verilen eski bir Avustralyalı asker, söz konusu protez bacağın askerler tarafından saklandığını, gezilerde yanlarında taşındığını ve içki içmek için kullanıldığını söyledi. Uruzgan İl Meclisi üyesi Hayatullah Fazly Tarin, “şimdiye kadar gördüğüm en iğrenç, şok edici ve korkunç görüntü” ifadesini kullandı.

“SAVAŞ SUÇTUR”

Afgan Bağımsız İnsan Hakları Komisyonu Sözcüsü Zabiullah Farhang, fotoğrafların Avustralyalı askerlerin Afganların yaşamlarına saygı duymadığını gösterdiğini söyledi. Farhang, “Bu gerçek bir uluslararası insan hakları ihlali ve aynı zamanda bir savaş suçudur. Avustralya Başbakanının soruşturma için bir ofis kurma çabalarını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu, daha fazla suçun keşfedilmesine yardımcı olacaktır” dedi.

39 AFGHAN SİVİL ÖLDÜRÜLDÜ

Avustralya askerlerinin Afganistan’da savaş suçları işlediği iddialarını araştıran Avustralya Savunma Kuvvetleri Genel Müfettişi’nin raporu, 39 Afgan sivilin öldürüldüğünü ortaya çıkardı. Avustralya Genelkurmay Başkanı General Angus Campbell, yüzlerce tanığın dinlendiği ve 25 askerin yer aldığı 57 olayın incelendiği raporda bazı askerlerin “savaşçı kültürünün utanç verici kaydını” ortaya çıkardığını söyledi. Raporda adı geçen yasadışı cinayetlerin hiçbirinin “savaş sıcağında” anlatılmadığını ve cinayetlerin kasıtlı olarak işlendiğine işaret eden Campbell, “Raporda faillerin kafalarının karıştığına veya istemsizce yapmadıklarına dair herhangi bir delil yok. olayları yürütmek. ” ifadeyi kullanmıştı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*