Başkan Trump, ABD’de Kongre Binası işgalinin ardından görevden alınma talebinde bulundu

ABD’de Kongre binasının işgal edilmesi, Demokratların Başkan Trump’ı görevden alma çabalarını yeniden alevlendirdi. Temsilciler Meclisi üyeleri, Kongre toplanır toplanmaz Trump’ın derhal görevden alınmasını ve görevden alınmasını talep ediyor.

ABD’de Kongre binasının işgali, Demokratlar; Başkan Donald Trump’a karşı görevden alma çabalarını yeniden alevlendirdi.

TRUMP GÖREVDEN AZALTILABİLİR Mİ?

British Daily Mail gazetesinin haberine göre; Demokratların iki ismi Trump’ın görevden alınmasını isterken eleştirel bir isim bu fikri göz ardı etmedi.

BELLS TRUMP İÇİN ÇALIŞIYOR

New York’tan Temsilciler Meclisi’ne giren Hakeem Jeffries, ABC News’e “Tüm seçeneklerin masada olduğunu söylediğimde, yani tüm seçeneklerin masada olması gerektiğini söylüyorum.”

TEMSİLCİLER KONSEYİNDE ACİL DURUM GÜNDEMİ

Massachusetts Temsilciler Meclisi üyesi Ayanna Pressley, “Donald Trump, Temsilciler Meclisi tarafından derhal görevden alınmalı ve Kongre toplanır toplanmaz Birleşik Devletler tarafından görevden alınmalıdır” dedi.

“KENDİMİZİ ALMALIYIZ”

Trump’ın hedefindeki isimler arasında yer alan Demokratik Temsilciler Meclisi İlhan Omar, görevden alma hükümlerini yazdığını tweetledi. İlhan Omar, Trump’ın Temsilciler Meclisi tarafından derhal görevden alınması ve ABD Senatosu tarafından görevden alınması gerektiğini belirtti. “Görevde kalmasına izin veremeyiz. Bu Cumhuriyetimizi koruma meselesidir ve yeminimizi yerine getirmeliyiz.” Dedi.

NE OLDU?

Beyaz Saray önündeki mitingin ardından ABD Kongresi’ne yürüyen binlerce gösterici, Kongre binası önündeki barikatları geçerek binaya girmeye çalıştı. Polisle yaşanan çatışmalardan kısa bir süre sonra bazı göstericiler Senato’ya girdi. Kongre Başkanlık Seçimi Oylamasının onay oturumu askıya alındı, Başkan Yardımcısı Mike Pence ve oturuma başkanlık eden Kongre üyeleri binadan çıkarılırken, ABD Başkanı Trump Twitter hesabından destekçilerine “kısıtlama” çağrısı yaptı. Kongre binası önünde bir gösteri düzenledi. Kongre binasında meydana gelen olaylarda 4 kişi hayatını kaybederken 52 gösterici gözaltına alındı.

TEKLİF’DEN “SALDIRILARI BİTİRMEK” İÇİN ÇAĞRI

ABD başkanı seçilen Joe Biden, “ABD demokrasisine ve hukukun üstünlüğüne yönelik saldırılara son verilmesi” çağrısında bulundu. Biden, “Başkan Trump’ı televizyonda yemin etmeye, Anayasayı savunmaya ve bu kuşatmanın sona ermesini talep etmeye çağırıyorum.” Dedi. Trump, göstericilerden eve gitmelerini istediğinde, kalabalık dağılmaya başladı, ABD Kongresi’nin güvenliğinden sorumlu polis, yaklaşık 4 saat sonra, binanın yerel saatle 17.40 civarında güvenlik altına alındığını duyurdu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*