Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması: Biden eşi görülmemiş bir hata yaptı

ABD eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD’de yapılan 59. cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin değerlendirmesinde, ABD’nin 46. Cumhurbaşkanı seçilen Joe Biden’in seçim öncesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a açıklamalarının “bir benzeri görülmemiş bir hata “yaptı. Bryza, “Biden sırasında ABD-Türkiye ilişkileri hızla gelişecek. Türkiye önemli bir ülke” dedi.

ABD’de 3 Kasım’da yapılan 59. cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi olmayan sonuçlarına göre, Demokrat aday Joe Biden, ABD Başkanı Donald Trump’a karşı liderliği ele aldı. Eski ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Matthew Bryza, ABD’deki tarihi seçimleri Demirören Haber Ajansı’na (DHA) değerlendirdi.

“TRUMP’UN DÜZENLEYECEĞİ YASALAR SEÇİM SONUCUNU DEĞİŞTİRMEYECEKTİR”

Bryza, ABD Başkanı Donald Trump’ın özellikle sosyal medyada seçimi kazandığına dair iddiasının ve açacağı davaların sonucu değiştirmeyeceğini belirtti. “Bunu birçok ABD eyaletinde yapabilir. Bu davaların hiçbiri büyük olasılıkla başarılı olmayacak veya başarılı olsalar bile seçim sonuçlarını değiştirmede hiçbir etkisi olmayacak.”

“GERÇEK SORU, TRUMP BUNU NEDEN YAPIYOR?”

DHA’ya konuşan Matthew Bryza, asıl sorunun Trump’ın neden seçim sonuçlarını kabul etmediği olduğunu belirterek, “Trump bunu yapmaya devam ediyor ve asıl soru neden? Ondan ne elde ediyor? Hala psikolojik olarak kazanmadı mı yoksa kafası karışık mı? ABD Anayasasına göre, seçmenlerin son oylamasının Aralık ortasına kadar yapılması gerekiyor. Eğer çözülmemiş vakalar varsa, bu da oy toplamlarının bir kısmının henüz tamamlanmadığı anlamına geliyor sonra işler çok garipleşir. “kullanılan ifadeler” noktasına gelebilir.

“ERDOĞAN İLE İLGİLİ YORUMLARIN GÖRÜLMEDİĞİ HATA”

Bryza dönemi Biden, ABD-Türkiye ilişkilerine de değindi. ABD Başkanı Joe Biden’in Aralık 2019’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ilgili açıklamalarını “eşi görülmemiş bir hata” olarak değerlendiren Bryza, “Geçen Aralık ayında Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın demokratik olarak görevden alınması gerektiğini söyledi.” lideri hakkında. “Biden’in stratejik ve sistematik düşünen kişisi Bryza,” Nihayetinde Joe Biden, sistematik, stratejik düşünür. NATO, ABD’nin ulusal güvenliğin en önemli parçası olduğunu ve Türkiye’nin ikinci büyük ordusuna sahip NATO’nun kritik bir üyesi olduğunu anlıyor. Ayrıca Ukrayna, Cumhurbaşkanı seçilen Biden için çok önemli ve bu nedenle Türkiye ile Ukrayna arasındaki askeri teknolojik işbirliği konusundaki nihai anlaşma, Biden tarafından çok değerli olacak bir şey. ikili ilişkileri geliştirmek için “dedi.

“BIDEN-NETANYAHU İLİŞKİSİ TRUMP-NETANYAHU GİBİ OLMAYACAK”

ABD Başkanı Donald Trump ile İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun iyi ilişkilere sahip olduğunun altını çizen Bryza, Joe Biden’ın bu konuda aynı yolu izlemeyeceğini söyledi. Bryza, “İsrail her zaman ABD Başkanı’nın hesaplarında yer alıyor. Ancak Trump’ın Netanyahu ile kişisel ilişkisi Biden ve Netanyahu arasında aynı olmayacak. Çok farklı türden insanlar, anlaşabileceklerini sanmıyorum.” Dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*