Dünya bu ülkeden bahsediyor! Neredeyse 16 günde sürü bağışıklığı elde ettiler

Hindistan ve Çin arasında sıkışmış küçük bir Himalaya Krallığı olan Butan, 27 Mart’tan bu yana yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 93’ünü aşıladı. Başarının sırrının sadece düşük nüfus olmadığı ve “desuups” olarak bilinen sadık gönüllülerin önemli bir rol oynadığı belirtiliyor. 800 bin kişilik nüfusunun yüzde 62’sini aşılamayı başaran ülkedeki rol. Aşının ilk 150.000 dozunu Ocak ayında komşu Hindistan’dan alan Butan’da aşılama tarihleri ​​de Budist astrolojisindeki önemli tarihlere denk geliyordu.

27 Mart’tan bu yana, Bhutan yetişkin nüfusunun yaklaşık yüzde 93’ünü aşılarken, 800.000 kişilik güçlü nüfusunun yüzde 62’sini aşıladı. Aşının Butan’da hızla yayılması, onu yaklaşık 100.000 kişilik nüfusunun yüzde 66’sını aşılayan Seyşeller’in hemen arkasına yerleştirdi.

BAŞARISINDA SADECE DÜŞÜK NÜFUS ETKİLİ OLMADI

Bununla birlikte, düşük nüfusu Butan’ın hızlı bir şekilde hareket etmesine yardımcı oldu, ancak başarısı aynı zamanda “desuups” olarak bilinen kendini adamış gönüllülerine ve önceki aşılama çalışmaları sırasında kullanılan kurulu soğuk zincir depolarına da atfedildi.

BUDİST ASTROLOJİSİNE GÖRE AŞI TARİHLERİ DEVAM EDİYOR

Butan, AstraZeneca / Oxford aşısının ilk 150.000 dozunu komşu Hindistan’dan Ocak ayında aldı, ancak dozlar, Budist astrolojisindeki önemli tarihlere denk gelecek şekilde Mart sonundan itibaren dağıtıldı. . Ülkede ilk kez aşı olan 30 yaşındaki Ninda Dema, “Bugün attığım bu küçük adım hepimizin bu hastalıktan kurtulmamıza yardım etsin” dedi. Pandup Tshering, ülke nüfusunun tamamını kapsayacak kadar aşı dozlarına sahip olduklarını söyledi.

ÇIKIŞTA SADECE 1 KİŞİ HAYATINI KAYBEDER

Öte yandan Butan, pandemi başladığından bu yana Covid-19’dan 910 vaka ve bir ölüm kaydetti. Ülke ayrıca yurt dışından gelen herkese 21 günlük zorunlu karantina uyguluyor. Tshering, tüm okulların ve eğitim kurumlarının Kovid-19 protokollerine uygunluk açısından açık ve izlendiğini söyleyen Himalayalar’da kalan son Budist krallık olan Butan, 17 Aralık 1907’de mutlak monarşiden demokratik, anayasal bir monarşiye geçiş yaptı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*