Karın bölgesindeki aort damarı bir futbol topu genişliğine ulaştı! Doktorlar bile gözlerine inanamadı

İstanbul’da yüksek tansiyon hastası olan 58 yaşındaki bir erkek, 4 yıl önce karın bölgesinde aort damarında genişleme olduğunu öğrenmiş ancak riskli olduğu için ameliyatı kabul etmemişti. Zamanla, genişleme daha da artarak 15 santimetre genişliğinde bir futbol topu boyutuna ulaştı. 2 hafta önce hastalanan ve hastaneye kaldırılan adamın aort damarını gören doktor şok geçirerek, “Resmen saatli bomba ile yaşadı, normalde bu damar 2-2,5 santimetredir. Olsa bile mucizedir. o yaşar.”

4 yıl önce doktora giden Ayhan Gökgöz’ün (58), karın bölgesinde aort damarında yüksek tansiyon (anevrizma) nedeniyle genişleme olduğu tespit edildi. Doktorları kendisine ameliyat olması gerektiğini ancak çok riskli bir ameliyat olduğunu ve ameliyattan çıkamayacağını söyleyince Gökgöz, “Elimden geldiği kadar yaşıyorum” dedi. Anevrizma bir futbol topu büyüklüğüne ulaştı. Gökgöz iç organlarına baskı yapmaya başlayınca yediklerini kustu. 3 Nisan Cumartesi günü evinde kötüleşen Paşabahçe’de bir hastaneye kaldırıldı ve oradan Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Doktorlar, çok tehlikeli ameliyatın yapılabilmesi için gece yarısı Kartal Koşuyolu Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne Gökgöz’ü gönderdi. Mustafa Mert Özgür hastanın durumunu öğrenince önce bir hata olduğunu düşündü. İki kez arayıp durumunu teyit etme ihtiyacı hissetti. Ayhan Gökgöz hastanelere geldiğinde, çapı 2-3 santimetre olması gereken aort damarında 15 cm genişliğinde ve 17-18 cm uzunluğunda dev bir anevrizma oluştuğu tespit edildi. Kalp ve damar cerrahı Dr. Tanıl Özer, hafta sonu olmasına rağmen evinden geldi ve meslektaşı Dr. Özgür ile ameliyata girdi.

“BİR SAATLİK RESMİ BOMBA”

Gökgöz’ün midesinde futbol topu büyüklüğünde, neredeyse saatli bomba ile yaşamasının neredeyse imkansız olduğunu belirten Dr. Mustafa Mert Özgür, “Yaklaşık iki hafta önce görevdeydim. Haftasonu hastanemiz … Gece 12.00-01.00 civarı, bir devlet hastanesinden dış merkezden arandım ve bir hastamda dev aort vardı, anevrizma olduğu söylendi Aort anevrizması aort genişlemesi durumudur Çapından bahsettiklerinde çok şaşırdım, hatta doğru olmayabileceğini bile düşündüm. Hemen bir CT taraması yaptık ve en geniş kısmında yaklaşık 15 santimetre çapında bir balon olduğunu gördük. ve 17-18 santimetre uzunluğunda, neredeyse saatli bir bomba. diye sorduğumuzda daha da şaşırdık. 3-4 yıldır bu durumun farkında olduğunu söyledi ama korktuğundan korkuyordu. Operasyonu kaldıramayacağını söyledikleri için ameliyat olmamış. Bize geldiğinde bulantı ve kusma şikayetleri vardı. Şimdi acilen ameliyat olması gerekiyordu. Hazırlıkları yaptıktan sonra çalışmalarıma devam etmeye karar verdim. Evden Dr. Tanıl Özer’i aradık ve beraber acil ameliyat yaptık. Aort damarını yapay bir damarla değiştirdik. Çok şükür sorun olmadı “dedi.

“AORT DAMARININ ÇAPI 7-8 KATINA ULAŞTI.”

Karın bölgesindeki aort damarının en fazla 2-2,5 cm genişliğinde bir damar olduğuna işaret eden Dr. 4 santimetreyi aşıyor, anevrizma diyoruz ve cerrahi sınıra yaklaştığı için takip ediyoruz. 5 cm sonra patlama riski çok yüksek.Hastamızın damar çapı 7-8 kat daha büyüktü. Açıkçası hiç olmadı Çünkü bu seviyeye gelene kadar aort damarı aslında yırtılır ve hasta maalesef hastaneye kaldırılamadan ölür.Literatürde çok nadir görülen bir durum bu büyüklükte bir aort anevrizmasıdır. Bunu uluslararası bir yayında paylaşmayı düşünüyoruz.

“MUCİZE BİLE HAYATTA KALMA”

Gökgöz’ün hiçbir şey olmadan yaşayabilmesinin şaşırtıcı olduğunu belirten Dr. İlginç bir şekilde, bu hastada yüksek tansiyon devam etmesine rağmen damar rüptüre olmamıştır. Bu hastalık genellikle yüksek tansiyona bağlı olarak veya bağ dokusu hastalığı dediğimiz dokuların gerginliği bozulduğunda ortaya çıkar. Hastamız bize geldiğinde şikayeti mide bulantısı ve kusmadır. Yakınlarından öğrendiğimiz gibi ameliyat öncesi dönemde neredeyse hiç yemek yiyemiyordu. Aort damarı şimdi o kadar genişlemişti ki, diğer tüm organlarını, özellikle de bağırsakları aşağı itmişti. Karnını açtığımızda bağırsakları tamamen aşağı ittiğini gördük. Bu durumda, besin maddelerinin bağırsak duvarından geçişi imkansız hale gelmişti. Artık çok kolay beslenebiliyor. . Ameliyattan çıkamayabileceğini söylediler. Kardeşimin vücudu çok zayıf olduğu için zaten 45-50 kilo civarındaydı. Bu endişeden dolayı ameliyat olmadık. Bu damarla yaşaması büyük bir mucize. Normalde 3 santimetre olması gereken damar 15 santimetreye kadar büyümüştür. O damar patlarsa iki dakika içinde kaybolabilir. Bir hafta sonu teyzem, ‘Kalbim midemdeki gibi atıyor’ dedi. Bunun üzerine önce Paşabahçe’ye sonra da Ümraniye’ye gönderdiler. Bizi Ümraniye’den Kartal Koşuyolu Kalp Damar Cerrahisi bölümüne gönderdiler. O gece ameliyat edildi. Allah hem Mustafa Mert Özgür’den hem de hocam Tanıl Özer’den razı olsun. Ameliyatı yaptılar, çok başarılı oldu. Kan basıncı sorunu yoktu. Daha önce 50 metre yürüyemeyen kardeşim artık 150 metre yürüyüp kendi ihtiyaçlarını görebiliyor. Yeme ve içme de normale döndü. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*