Koronadan daha tehlikeli! Biyoteröristler, virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırabilir

Siber güvenlik uzmanları, ‘biyoterörist’ olarak adlandırılan kişilerin virüsler üzerinde çalışan biyologların bilgisayarlarına saldırabileceğini duyurdu. Uzmanlar, bu saldırıların gerçekleşmesi halinde dünyada koronavirüs salgınından daha tehlikeli durumların ortaya çıkma ihtimaline odaklanıyor.

Independent Türkçe’nin raporuna göre, ABD Sağlık ve İnsan Hizmetleri Bakanlığı, potansiyel olarak zararlı DNA’yı tarayarak tespit etmek için bazı protokoller uyguluyor. Bununla birlikte, araştırma ekibi bu protokolleri şaşırtarak atlamayı başardı ve 50 gizli DNA örneğinden 16’sının tespit edilemez olduğunu buldu.

BİYOLOJİK SÜREÇLERE MÜDAHALE EDEBİLİR

Araştırmacılara göre, diğer faktörlerle birleştiğinde bu tür güvenlik açıkları, kötü amaçlı yazılımların kurbanın laboratuvarındaki biyolojik süreçlere müdahale etmesine neden olabilir. Araştırma ekibi, bu saldırının neden olabileceği felaketleri açıklamak için bir senaryo oluşturdu. Senaryoda siber saldırıya uğrayan ve durumdan haberi olmayan bir bilim adamının hacker tarafından modifiye edilmiş DNA’yı diğer dizilerle bir araya getirdiği varsayılmıştır.

Bundan sonra, genellikle gen düzenleme işlemlerinde kullanılan Cas9 gibi bir proteinin, sentetik virüsler veya toksik kimyasallar da dahil olmak üzere bir dizi tehlikeli madde oluşturmak için kötü amaçlı diziden gRNA ile birleşebileceği belirtildi.

“BU TEHDİT GERÇEKTİR”

Makale, konuyla ilgili şu ifadelere yer verdi: “Bu tehdit gerçek. Bir kavram kanıtı çalışması yaptık. Toksik bir peptidi kodlayan karmaşık bir DNA, tarama protokolünü uygulayan yazılım tarafından tespit edilemedi. Ben-Gurion Üniversite Kompleksi Ağ Analiz Laboratuvarı Başkanı Rami Puzis, ‘Bu saldırı senaryosu, sentetik DNA tedarik zincirini siber-biyolojik tehditlere karşı önlemlerle pekiştirme ihtiyacının altını çiziyor’ dedi. güçlendirilmiş sentetik gen üretimi hizmetleri. Araştırmacılar, ‘Bu tehdit gerçek.’ Bir kavram kanıtı çalışması yaptık. Sentetik DNA tedarik zincirini siber saldırganlara karşı korumak gerekiyor. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*