Koronavirüsün sona ermesinden önce dünyanın yeni bir sorunu vardı: ölü doğumlar

Koronavirüs nedeniyle birçok gebenin doğum süreci düzenli olarak kontrol edilemeyecekken, anne ve bebek ölümlerinde büyük artış yaşandı.

Dünya genelinde anne ve bebek ölümlerinde ciddi bir artış olduğu açıklandı. İngiltere’nin başkenti Londra’daki hastanelerde ölü doğum oranının 4 katına çıktığı bildirildi. İngiltere Ulusal İstatistik Bürosu’na göre ölü doğumlar için ulusal ortalama oran binde 3,8 iken, bu oran Şubat ve Haziran arasında 9,31’e, Temmuz’da 14,2’ye yükseldi. Başka bir deyişle, normalin altı katı bir artış oldu.

ÜÇLENEN ÖLÜ DOĞUM GÜNLERİ

İtalya’da ilkbaharda ölü doğumların üç katına çıktığı görüldü. Nepal’de yapılan geniş bir araştırma sonucunda ölü doğumların binde 14’ten 21’e çıktığı tespit edildi. Hindistan’dan İran’a, Pakistan’dan Peru’ya, Bangladeş’ten Brezilya’ya hemen hemen tüm dünyada benzer bulgular gözlemlendi. Bazı doktorlar ölü doğumlardaki artışın koronavirüse bağlı olduğunu öne sürdü. Ancak durumun böyle olmadığı ortaya çıktı.

HİÇBİR VİRÜS GÖRÜNMEDİ

Gazeteye göre, Türkiye’de ölü doğumda St George’s Hastanesi’nde virüsün hiçbir kadına rastlanmadı. Doğum uzmanı Prof. Dr. Asma Khalil, salgın nedeniyle hamile kadınların randevularına gelemediklerini ve bu nedenle doğum süreçlerinin iyi takip edilemediğini söyledi. Ayrıca doğum birimlerinde koronavirüs vakaları ile ilgilenmek üzere hekim ve sağlık mesleği mensuplarının görevlendirilmesinin önemli bir faktör olduğu vurgulandı. Uluslararası Ebeler Konfederasyonu Başkanı Franka Cadée, “Hamile kadınların kendi kendine tecrit edilmesinin bebek için riskli olabileceği” konusunda uyardı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*