Marketlerdeki fiyatlar ürüne göre değil ilçeye göre etiketlenir.

Gıda ürünlerinin farklı semtlerdeki marketlerde farklı fiyatlarla satılması vatandaşların tepkisini çekiyor. Düşük gelirli vatandaşların yaşadığı ilçelerde daha ucuza satılan gıda ürünlerinin lüks semtlerdeki pazarlarda daha yüksek fiyatlara satıldığı görülüyor.

Son zamanlarda aynı markalı ürünlerin farklı semtlerdeki marketlerde farklı fiyatlarla satılması vatandaşların tepkisini çekiyor. DHA ekibi, yerinde bir inceleme gerçekleştirdi. Farklı semtlerde pazarlara girdi. Aynı ürünlerin farklı fiyatlarla satıldığını gözlemledi. Vatandaşlar da tepkilerini dile getirdi.

“EN UCUZU BULMAK İÇİN TÜM PAZARLARI ZİYARET EDİYORUM”

Aynı ürünün farklı pazarlarda fiyatlarının değiştiğini söyleyen Servet Orhan, “En ucuzu bulmak için tüm pazarları geziyorum” dedi. Ayşegül Küçük, “Bir ürün bir pazarda 20 liraya, diğerinde 40 liraya satılıyor. Fiyatlarda değişiklik iki üç gün içinde oluyor.” En ucuzunu bulmak için pazarları geziyoruz. Pazarlamacılar ürünleri kafalarına göre satarlar. İnsanlar biraz vicdanlı olmalı. ”

“PAZARLAR TARAFINDAN YAPILAN FIRSAT”

Her ürün arasında yaklaşık 7 lira fark olduğunu belirten Emel Öztürk, “Dükkana hiçbir şey söylemeden ucuz yere gidiyorum. Ama pazarlamacıların pandemi sürecinde oportünizm olarak yaptığını düşünüyorum. Her üründe 5 liranın bize büyük zarar verdiğini konuştu.

“HER MARKADAN BİR ÜRÜN SATIN ALIYORUM”

Aynı ürünlerin pazarlara ve ilçelere göre fiyat farklılıkları gösterdiğini belirten Günnur Binkanat, “Birkaç pazarı ziyaret ediyorum. Son kullanma tarihlerine bakıyorum” dedi.

“VATANDAŞLARDAN BİRÇOK ŞİKAYET VAR”

Sağlıksız ve hazır yemeklere zaman izin verilir ve sosyal medyada bir milyon takipçisi olan ‘Gıda Dedektifi’ hesabı yöneticisi Moses Özsoy, “Gıda üretimi ve dünyanın her yerinde yaşamak zor bir dönemde nakliye noktasında. Bu zorluğu çok az hissediyoruz. İthal hammadde döviz kurunda dalgalanmalar Kullanılan birçok üründe hissetmemize neden oluyor.Yine pazarlar ve ilçeler arasında farklılıklar olabilir.Farklı il ve ilçelerden birçok şikayet alıyoruz.Bunun için tüketici bilinci önemli. Çok ciddi fiyat artışlarını fark ettikleri anda Ticaret Bakanlığı’nın gerekli birimlerine iletilmesi gerekiyor çünkü bu önemli bir farkındalık. “dedi.

“ÜRÜNLERİN SON TÜKETİM TARİHLERİ ÖNEMLİDİR”

Gıda Dedektifi Özsoy sözlerine şöyle devam etti: “Ticaret Bakanlığı fahiş fiyatlarla ürünlere müdahale ediyor. Tüketicinin şikayette bulunmaktan başka yapabileceği bir şey yok. Ancak bu tür şikayetlerin sosyal medyada yayınlanması önemli bir farkındalık yaratıyor. Pandemi döneminde tüketicinin her pazara gitme ve uygun fiyatlı ürün bulma şansı yoktur.Birçok tüketici bu dönemde böyle bir risk almak istemez.Bu nedenle vatandaşlarımız alışveriş listesi oluşturup gerekli kontrolleri yapabilirler. ürünler pazara gitmeden önce internet sitelerinde yer almaktadır.Üründe pazarlar arasında ciddi farklılıklar varsa vatandaş öncelikle son kullanma tarihine bakmalıdır.Özellikle süt ve et ürünlerinde son kullanma tarihi geçmiş ürünleri satın almamalıdır. Elbette vatandaşlarımız daha uygun ürünlere yönelmeli … Artık vatandaş olarak çok ciddi hesapların peşindeyiz, her şeyi aynı mağazadan almak zorunda değiliz. fahiş fiyatlara maruz kalmamak için bu tür hazırlıkları yapın.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*