Meksika ve Iğdır’ın ortak geleneği: Ölülerin Bayramı

Iğdır’da yıllardır geleneksel olarak kutlanan Nevruz Bayramı kapsamında geçtiğimiz günlerde “Ölüler Bayramı” düzenlendi. Bu süreçte insanlar mezarlığı ziyaret ederek ölülerine dua ederler. Meksika’da bambaşka bir coğrafyada Kasım ayında da benzer bir bayram düzenlenir ve ölüler dua edilir.

Geleneklere göre insanlar Nevruz Bayramı’ndan önceki ilk Salı günü mezarlığa gidip ölen yakınlarının kabirlerini ziyaret ederek Kuran okuyup dua ederler. Diğerleri ağlar. Yıkılan ve bozulan mezarlar onarılır. Bu çerçevede Tuzluca’da yaşayan Türk vatandaşları “Ölüler Bayramı” kapsamında mezarlığa giderek yakınlarının mezarlarını ziyaret ederek namaz kıldı. Kuran’ı okuyup okuttular.

5 BİN YILLIK TÜRK TATİLİ

Türbe ziyaretlerinin gün boyu devam ettiğini söyleyen Cebcet Şabahat, “Nevruz tatili bir bahar şenliği. 5 bin yıllık bir Türk şenliği. Her yıl olduğu gibi Nevruz arifesinde de mezarlık ziyareti yapılıyor. bunu yaparak haklarının insafına ölenleri mutlu ve mutlu kılmayı hedefliyoruz, ülkemize hayırlı şeyler getirmesini diliyorum.Her yıl olduğu gibi Nevruz arifesinde de olarak tanımladığımız mezarlığı ziyaret ediyoruz. Mezarın üstünde. “Merhumumuzun mutlu ve mutlu olmasını hedefliyoruz” dedi.

KASIM’DA KUTLAMAK

Meksika halkı, her yıl 1 ve 2 Kasım’da kutlanan ‘Ölüler Günü Festivali’nde hayatını kaybedenleri anıyor. Yüzyılın sonunda doğan Meksikalı ressam Jose Guadalupe Posada’nın çizimlerinden yola çıkılarak hazırlanan “Ölüler Günü” festivalinde merhumun mezarları süsleniyor ve fener alayları yapılıyor. 1 Kasım Azizler Günü’nde vefat eden çocukların ruhlarının sevdiklerini, ertesi gün Tüm Ruhlar Günü’nde ölen yetişkinlerin hayatta kalanları ziyaret ettiğine inanılıyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*