Merkel, Türkiye’yi Alman ve Yunan milletvekillerinden çağırıyor: Denizaltını alın, satışları derhal askıya alın

Avrupa Parlamentosu üyelerinin 53 Alman ve Yunan milletvekili, Almanya Başbakanı Merkel’e gönderdikleri bir mektupta Türkiye’ye denizaltı satışının durdurulması çağrısında bulundu. Yazabileceğinden korktuğumuz olası bir çatışma durumunda Türkiye’nin Alman denizaltılarını kullanması yaşandı.

Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Alman ve Yunan milletvekilleri, zirve öncesinde Alman denizaltılarının satışının derhal durdurulması çağrısında bulunmadan önce, Türkiye’ye (AB) yönelik Avrupa Birliği yaptırımlarını görüşecekler. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Twitter’ın imzaladığı 53 milletvekiline mektuptatürkiye’nin yayımladığı mektuptatürkiye tehdidinde endişe verici hale geldiğibelirtilerek yaptığı açıklamada, “Avrupa Parlamentosu olarak, Alman hükümetinin Yunan ve Alman üyeleri, Alman denizaltıları, ihracat bileşenleri ve yedek parça tüm ilgili bakım Faaliyetlerinin derhal askıya alınması çağrısında bulunuyoruz “denildi.

“İLGİLİ BİZ” MESAJI

Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de Yunanistan’a yönelik sismik hareketlilik ve Kıbrıs egemenlik haklarını ihlal etmesi nedeniyle, bu konuda uluslararası hukuka aykırı hareket edildiğini belirten mektupta, “Türkiye’nin Doğu Akdeniz’i AB’ye yönelik askeri tehditler konusunda son derece endişeli ve Türkiye ” olası bir çatışmada Almanya’da üretilen denizaltıları kullanabileceğimizden korkuyoruz. ”

ALMAN HÜKÜMETİNE “ASKIYA ALIN”

Çağrısım da, Alman hükümeti başta Alman Thyssen Krupp şirketi olmak üzere Türkiye’de denizaltıların üretim ve montajını yaparak, yedek parçaların ihracatı ve yedek parçalarının acil durum önlemlerine başvurulmasının yanı sıra bakım hizmeti de talep edildi.

TÜRKİYE AB ZİRVESİNE YÖNELİK YAPTIRIMLAR ELDE ALINACAK

Yunanistan ve Kıbrıs, Türkiye Doğu Akdeniz’deki doğal gaz kaynaklarını yasadışı arama operasyonu olarak nitelendiriyor. Türk hükümeti, arama faaliyetlerinin yasal olduğunu ileri sürerek bu iddiaları reddediyor. Bugün başlayacak ve yarına kadar sürecek olan AB zirvesinde, Doğu Akdeniz’de uygulanacak sismik çalışmalar nedeniyle Türkiye’ye yönelik olası yaptırımlar da tartışılacak.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*