Meteoroloji’den 69 il için sarı ve turuncu kodlu uyarı: Yoğun kar yağışı, fırtına, çığ ve zirai don

Meteoroloji Genel Müdürlüğü 69 il için sarı-turuncu uyarı yayınladı. Birçok il için yoğun kar yağışı, kuvvetli rüzgar, çığ ve zirai don uyarıları yapılırken, sabah saatlerinde kar yağışının etkisini artırdığı Marmara Bölgesi için buzlanma uyarısı yapıldı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkenin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege’nin kuzeyi, Doğu Akdeniz, İç Anadolu’nun güneyi ve doğusu, Karadeniz, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu’nun yağışlı geçmesi bekleniyor. Anadolu’nun güneydoğusunda, yağmur ve sağanakların diğer yerlerde, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevresinde, Bursa’nın kuzey kesimlerinde, İç Anadolu’nun doğusu, Ordu, Giresun ve Tokat çevrelerinde, Doğu Akdeniz’de karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Malatya, Erzincan, Bitlis ve Muş’un iç kesimleri ile Tunceli, Bingöl, Hakkari ve Şırnak’ın yüksek kesimlerinde yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin edilmektedir. Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu’nun doğusunda çığ riski olduğu belirtildi.

Yoğun kar yağışı uyarısı

Yağış, Kocaeli, Sakarya ve Yalova çevresi ve Bursa’nın kuzeyi, İç Anadolu’nun doğusu Ordu, Giresun ve Tokat, Doğu Akdeniz’in iç kesimleri, Malatya, Erzincan, Bitlis ve Muş çevreleri ile Tunceli, Bingöl, Hakkari ve Şırnak’ın yüksek kesimlerinde yoğun kar şeklinde görüleceği tahmin edildiğinden buzlanma, don ve ulaşım aksaklıkları gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

GÜÇLÜ RÜZGAR UYARISI

Rüzgar kuzeyde kuvvetli, kuzeydoğu yönlerde Marmara ve Akdeniz’de (40-60 km / sa), Ege’nin güneyinde, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’da, yer yer şiddetli fırtına var (70-90 km / h); Doğu Anadolu’da fırtına şeklinde (60-80 km / s) güney ve güneydoğu yönlerinden esmesi beklendiğinden, oluşabilecek olumsuz etkilere karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Çığ uyarısı

Doğu Karadeniz’in iç kesimlerinde ve Doğu Anadolu’nun güneydoğusundaki yüksek kar örtüsüne sahip dik yamaçlarda çığ oluşumu riski olduğu için, oluşabilecek olumsuz etkilere karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

TARIMSAL YAPILMAZ UYARISI

Ülkemizin kıyı kesimlerinde hafif tarımsal donlar beklendiği için iç kesimlerde orta ve kuvvetli zirai donlar beklendiği için özellikle üreticilerimiz, ilgililerimiz ve vatandaşlarımızın dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*