Mutant virüs Trabzon’a sıçradı, profesörden kritik uyarı geldi: Koronavirüsten çok daha hızlı bulaşıyor

Prof.Dr.Faruk Aydın, mutasyona uğramış koronavirüsün Trabzon’da da görüldüğünü açıkladı. Mutant virüsün koronavirüse göre 1,5 kat daha hızlı bulaştığını söyleyen Aydın, “1,5 metreden mesafeyi 2 metreye çıkarmak ve çift maske için tek maske kullanmak gerekiyor” dedi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi ve Farabi Hastanesi Test Merkezi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr.Faruk Aydın Prof.Dr.Aydın, “Ülkemizde Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda mutant varyantları takip edilmektedir. Sonuçlar Bakanlığımıza bildiriliyor ve Bakanlığımız her akşam sonuçları açıklıyor. Artık bu iller arasında Trabzon var. Son dönemde Trabzon’da önlemlere uyumun iyi olduğu söyleniyor ama rakamlara daha çok dikkat etmemiz gerekiyor. güncel olarak değişiyor. Henüz 10’dan küçük bir sayı var. Sağlık Bakanlığı bunları eş zamanlı olarak tüm illere gönderdi ve biz eş zamanlı çalıştık. Yaklaşık 1 haftadır çalışıyoruz. “Dedi.

“TOPLANTILAR, İNSANLAR VE TOPLULUKLARIN TOPLANMASINDAN KAÇINILMALIDIR”

Mutant virüsün daha hızlı bulaşabileceği ve daha az miktarda virüsle bile hastalığı aktarabileceği konusunda uyardı. Aydın, “Mümkünse varyantların arttığı bu koşullarda toplantıların, kişilerin ve toplulukların bir araya gelmesinin engellenmesi gerekiyor. Mesafe 1.5 metreden 2 metreye çıkarılmalı. Aynı şekilde 15 dakika derdik. ortam öncesinden, artık mutant virüsler nedeniyle 10 dakikaya indirilmesi gerekiyor.Kontaminasyon oranını ortalama 1,5 kat artırdığını söyleyebiliriz.Kontaminasyon oranı arttığı için mesafeyi 1,5 kat açmaya gerek yok. 1,5 kat. Sadece zamanı kısaltın ve daha uzak durun. Az miktarda bulaşma ile hastalığa neden olmak yeterlidir “dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*