NASA, Türkiye’de yayınlanan kuraklıkla ilgili harita: Yeraltı sularında sadece barajlar kritik seviyede değil

NASA, Türkiye ve yeraltı suyu rezervlerini gösteren bir harita yayınladı. Haritadaki bilgilere göre sadece Türkiye’deki barajlar kuraklık tehdidi değil, yeraltı sularını da etkiliyor. NASA’nın paylaştığı bilgiye göre Türkiye yeraltı sularının büyük bir bölümünde ortalama seviyenin altında.

Türkiye’de 2020’nin son aylarında geçmiş yağış oranları hemen hemen her ay ortalamanın altında kaldı. Yağış oranlarındaki düşüş baraj seviyelerini etkilemiştir. NASA’nın açıklamasına göre, son günlerde görülen efektif kar yağışı eşik seviyelerinin artması beklenmekle birlikte, Türkiye’de ciddi bir kuraklık sorunu seviyelerinde.

TÜRKİYE’DE NORMAL YERALTI SUYU SEVİYESİNDE

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA) tarafından yayınlanan bir harita, sadece Türkiye’deki baraj tehdidi için değil, yeraltı sularının da olduğunu gösterdi. Yayınlanan haritaya göre, Türkiye ortalamanın altında büyük bir yeraltı suyuna sahip. Yerçekimi Geri Kazanım ve İklim Deneyi Takibi (GRACE-FO), 11 Ocak 2021 itibariyle uydunun Türkiye’deki yeraltı sularının durumu haritasına göre hesaplanıyor; Karenin mavi kısımları normalden daha fazla suya sahip bölgeleri gösterirken, kırmızı ve turuncu kısımlar normalden az suya sahip bölgeleri göstermektedir.

YER SULARININ ÖNEMİ

Yeraltı suyu, sulama ve içme suyunda önemli bir yere sahiptir ve kurak dönemlerde nehirlere enerji sağlar. Yeniden şarj olması aylar süren yeraltı sularının yavaş ve sürekli yenilenmesi gerekiyor.

YAĞMUR ARTIŞSA BİLE CİDDİ TEHLİKE DOLUYOR

Haber7’nin haberine göre, ülkenin en kalabalık şehri olan İstanbul’daki barajların doluluk oranı son yağışlarla görece yeniden artmış olsa da, yağış oranlarının düşmesi tehlikenin hala bitmediğinin kanıtıdır. .

KONYA ÖRNEĞİNE DİKKAT

NASA’nın paylaştığı bilgilere göre; 2020 yılı Temmuz ve Aralık ayları arasında Konya Ovası’ndaki yağış miktarı 2019’un aynı dönemine göre yüzde 38 daha düşük oldu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*