Prof.Dr.Doğan Yaşar: 2022, 2023 veya 2024 olacak, boğazın donduğunu göreceğiz

Doç.Dr.Doğan Yaşar, küresel soğumanın yaklaştığını belirterek, “2022, 2023 veya 2024 olacak, Boğaz’ın donduğunu göreceğiz. Boğaz yürüyüşle geçilecek. En son 1929’da geçti. İki veya üç yıl sonra tekrar bekliyorum. ”

İklim değişikliğinin dünyadaki küresel ısınma nedeniyle birçok olumsuzluğa neden olduğu söylenirken; DEÜ Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Enstitüsü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Doğan Yaşar, asıl tehlikenin sanılanın aksine ısınmak değil küresel soğuma olduğunu kaydetti.

“KÜRESEL ISINMA 2020’YE KADAR ARTARAK DEVAM EDECEK”

Doğan Yaşar, “Soğutmak kuraklık demektir. Soğutmak kıtlık demektir. Bu nedenle soğumadan korkacağız. Bunu hep söylüyorum. Ama. 2022, 2023 veya 2024 olacak. Bu dönemlerde mini soğutmaya gireceğiz. Sıcaklık biraz ara verecek. Bu mola sırasında Boğaz’ın donduğunu göreceğiz. Bekliyorum. “Dedi. .

“UYGUN BİR TARIM POLİTİKASI İLE MEVCUT AÇIĞIMIZI KAPATIYORUZ”

Küresel soğutmanın getireceği sorunlara değinen Prof. Dr. Doğan Yaşar, “En önemli sorun kuraklık olacak ve yağışlar çok azalacak. İkinci olarak tarım ürünlerinde çok ciddi düşüş olacak. Anadolu için çok avantajlı bir dönem … Doğru bir tarım politikası ile cari açığımızı kapatacağız. “Kuzey Avrupa’da tarım hiçbir şekilde yapılmayacak. Verimliliğimizi düşüreceğiz. 10 kilo yerine 3 kilogram alacağız. Ama yine de bir üretkenliğe sahip olacağız. Biraz bile alacağız. Ürettiğimiz tarım ürünleri değer kazanacak. ”

“DÜNYA GIDA KAPIMIZDA SIRADA OLACAK”

2008 yılında yağış oranında yüzde 30 düşüş yaşandığını hatırlatan Prof. Dr. Doğan Yaşar, “Son ciddi kuraklık 2008 yılıydı. Bu yağışlar düştüğünde buğday üretimimiz bir seferde yüzde 7 azaldı. Buğday fiyatları. dört katına çıktı. Çin aşıları şimdi nasıl ilk sırada. Soğuma döneminde dünya gıda kapımızda olacak. Ege. “Dünyanın en bereketli topraklarına sahibiz. Küresel soğutma için yapmamız gereken şey, akıllı bir tarım politikası üretmektir. “Dedi.

“DEVLET TARIMA ÇALIŞMALI.”

Doğan Yaşar da önerilerini şöyle sıraladı: “Suyu çok dikkatli kullanmalıyız. Yeraltı suyunu çok kaba kullandık. Bunları yasalarla çerçevelemeliyiz. Uzun zamandır söyledim. Büyükşehirlerde. özellikle kanalizasyon ve yağmur suları ayrılmalıdır.Artık yağmur suyu yavaş yavaş denizi terk ediyor.Yağmur suları barajlara geri pompalanmalı.Kuru dönemde yüzde 30 daha az yağacak yağmurlar.Çok şiddetli suya ihtiyacımız olacak. 1992’de yaşanan kuraklık, Amerika rezervuarlarını 1,5 litre küçülttü, bu şekilde önlem alabiliriz, devlet ne üreteceğine karar verir.ABD yılda 150 milyar dolar ihracat yaparsa, ona borçludur. üretecektir.İhtiyacınız olana göre üretim planı yapar.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*