Profesör uyardı: Koronavirüs; inme, kalp krizi ve kangren insidansında artış

İngiltere’de yapılan araştırmalar koronanın inme riskini 6 kat artırdığını ortaya koyarken, Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr.Yusuf Kalko, kalp krizi ve inmeli kangren vakalarında artış gözlemlediklerini belirtti. Kalko, kan sulandırıcıların hayati bir rol oynadığını belirtti; Spor ve sağlıklı beslenme önerdi.

Tüm dünyada ölmeye devam eden koronavirüs, birçok farklı rahatsızlığı da tetikleyebilir. İngiltere’de yapılan araştırmalar sonucunda her 100 hastadan 2-3’ünün inme geçirdiği belirtildi. Kalp Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr.Yusuf Kalko, ilk koronavirüs görüldüğünden bu yana inme, kalp krizi, el ve ayak kangreni şikayetleri ile başvuran hasta sayısında ciddi artış olduğunu belirtti.

“KORONDAN YOĞUN BAKIMA YOĞUN ORTAK HİKAYELER”

Kalko, “Kovid-19, bilim camiası olarak hayatımıza girdiği ilk günden itibaren bu virüse çok yabancıydık. Vücuda girdiğinde tam olarak neye sebep oluyor, vücuttaki etkileri nelerdir? Kısa vadede ve uzun vadede bunların hiçbirini bilmiyorduk.Kovid-19’da özellikle tromboembolizm dediğimiz tromboembolizm eğilimi maalesef çok yükseliyor ve ölüm nedenleri arasında neredeyse bir numara. Hastaların çoğunun Kovid-19’a yakalanıp yoğun bakıma girip iyileştiği, ancak bir şekilde ayaklarının, kollarının, ellerinin kangrenleştiği yaygın hikayelerdir.

“KAN TERMALİZATÖRLERİ TOPLAMA RİSKİ DÜŞÜKTÜR”

Kan sulandırıcıların koronavirüs tedavisinde büyük rol oynadığının ancak bilinçsizce alınmaması gerektiğinin altını çizdi. Yusuf Kalko sözlerine şöyle devam etti: “COVID öncesi kan sulandırıcı ilaç alan vasküler hastalarda, kan sulandırıcı almayanlara göre tromboembolizm, pıhtılaşma veya pıhtılaşma riskinin çok daha düşük olduğu belirlendi. Bu konudaki yayınlar Mide rahatsızlığı olmayan kişilerin mutlaka aspirin almaları hayati önem taşımaktadır.Asla aspirin almamalıdır Bu grup dışındaki kişiler kesinlikle aspirin almalıdırlar.D-dimer 600’ün üzerinde olanlara kan inceltici enjeksiyon yapılmalıdır. Bu, akciğerde pıhtılaşmayı veya pıhtılaşmayı önleyecektir. ”

“İNME”

65 yaş üstü hastalara günlük yaşamla ilgili önemli tavsiyelerde bulunan Kalko, “Virüsü taşımayan veya enfekte olma ihtimali bulunmayan 65 yaş üstü hastaların yürüyüş ve egzersiz yapması gerekiyor. Çok fazla göbek yağı, kalp damar hastalarının çoğu, tansiyon hastaları … Mümkünse açık havada kısa yürüyüşler yapmak çok önemli.Bu kişiler toplu taşıma ve kalabalık ortamlardan uzak durmalı, dikkat çekmek istediğim bir diğer nokta pandemide insanlar makarna, hamur işi, çörek, kek, tatlıyı çok fazla yemeye meyillidir.Ayrıca bir avuç kuruyemiş tüketmek de doğru değildir.Ancak bunun fazlası kilo ve Ayrıca un ve şekerli ürünler de vücutta iltihaplanmalara neden olabilir.Gürültüyü artırdığını unutmayın.Mümkün olduğunca mevsimlik meyve ve sebzeleri yiyin, Akdeniz diyeti yiyin, haftada bir veya iki kez balık ve et tüketin. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*