Son dakika! Azerbaycan Karabağ çatışmalarında 2 bin 783 asker kaybetti

Son dakika! Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ile Dağlık Karabağ’da çıkan çatışmalarda 2 bin 783 askerin hayatını kaybettiğini açıkladı. Savaş nedeniyle 100’den fazla askerin kayıp olduğu bildirildi. Eski Ermenistan Başbakanı Bagratyan daha önce “Karabağ’da ordumuzun yüzde 80’i yok edildi” demişti.

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, tarihi zaferle sonuçlanan 44 gün süren savaşta hayatını kaybeden asker sayısını açıkladı. Resmi açıklamaya göre 100’den fazla asker kayıp. Azerbaycan Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri, Büyük Vatanseverlik Savaşı’nda kahramanca ve yiğitçe savaştı, Ermeni silahlı kuvvetlerine ezici darbeler indirdi ve işgal altındaki Ermenistan topraklarında yıllarca inşa edilen karmaşık tasarımlı mühendislik tahkimatlarını ve sistemleri tahrip etti.

“ZOR ŞARTLARA RAĞMEN YEMEKTİK”

Cesur ve korkusuz askerlerimiz ve subaylarımız, stratejik yüksekliklerin çoğu, Ermeni silahlı kuvvetlerinin elindeki elverişli muharebe mevzileri, çok sayıda top, roket güdümlü el bombaları ve havan topları, zorlu coğrafi koşullar ve iklim üzerinde savaşarak Ermenistan’ı yenmeyi başardılar.

“SAVAŞ KAYIP DEĞİL”

Karabağ’ın tacı olan Şuşa’nın kurtuluşu, dünya savaşı tarihindeki eşsiz askeri operasyonlardan biridir. Yaklaşık 30 yıldır özlediğimiz topraklarımız, şehitlerimizin kanı ve canı pahasına işgalden kurtuldu. Muharebe harekat planlarının son derece profesyonelce hazırlanması, yüksek teknolojilerin uygulanması, farklı birlik türlerinin etkin koordinasyonu, havada mutlak üstünlük, manevra kabiliyeti ve ordumuzun diğer taktik ve stratejik avantajları personel saflarında kayıplarımızı önemli ölçüde azaltmıştır. Ancak savaş kayıpsız değildir.

2.783 ASKERİ ŞEHİTLER, 100’DEN FAZLA ASKER kaybetti

Silahlı Kuvvetlerimizden 2783 asker savaşta öldürüldü. Aralarında 103 askerin DNA analizi ile tespit edilmesine yönelik çalışmalar devam ediyor. 100’den fazla asker kayıp. Onları bulmak ve ailelerini bilgilendirmek için gerekli önlemler alınır. Halen 1245 asker sağlık kurumlarında tedavi ediliyor.

“ŞEHİTLERİMİZİN RUHLARINDAN ÖNCE KREDİ VERİYORUZ”

Düşen askerlerin isimleri, doğum tarihleri, rütbeleri ve rotaları hakkında ek bilgiler kamuoyuna açıklanacak. İlgili devlet kurumlarının çalışanlarından oluşan bir komisyon bu yönde çalışıyor. Tanrı tüm şehitlerimizi korusun! Şehitlerimizin ruhları önünde eğiliyoruz!

“ERMENİ ORDUSUNUN% 80’İ YAPILDI”

Geçtiğimiz günlerde Karabağ savaşı ile ilgili değerlendirmelerde bulunan eski Ermenistan Başbakanı Hrant Bagratyan, “Savaş sonunda ordumuzun yüzde 80’i yok edildi. Ermenistan yenildi, bu bir sır değil” dedi. .

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*