Son dakika! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Karabağ açıklaması törene damgasını vurdu: Mücadele henüz bitmedi

Son dakika! Azerbaycan’da Zafer Bayramı törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan burada önemli açıklamalarda bulundu. Aliyev’in destan yazmaya devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, “Karabağ’ın ele geçirilmesi mücadelenin bittiği anlamına gelmez. Bu mücadele bundan sonra çok farklı bir şekilde devam edecek” dedi.

Azerbaycan’da Ermenistan’ın işgal ettiği Azerbaycan topraklarının kurtarılması için düzenlenen Zafer Geçit Törenine katılan Cumhurbaşkanı Erdoğan, burada önemli açıklamalarda bulundu. Erdoğan açıklamalarına “Karabağ’ı 30 yıl sonra Azerbaycan halkıyla buluşturan mübarek askerleri kutluyorum, cepheye gönderen annelerin ellerini öpüyorum” diyerek başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle: Onur ve gurur duyuyorum. Azerbaycan Cumhurbaşkanı kardeşim İlham Aliyev’e nazik daveti için teşekkür ederim.

“ALIYEV DESTAN YAZMAYA DEVAM EDECEK”

30 yıllık bir aradan sonra işgal altındaki toprakları Karabağ ve Azerbaycan halkıyla buluşturan mübarek askerleri kutluyorum. Ulusal lider Haydar Aliyev’i burada rahmetle anıyorum. Umarım Azerbaycan kardeşim İlham Aliyev’in hünerli liderliğinde destan yazmaya devam eder.

“Türkiye her zaman AZERBAYCAN’DA YAKINDIR” Türkiye, Azerbaycan’ı ilk andan itibaren tüm kurum ve kuruluşlarla destekledi, sıradaki oldu. Büyük lider Haydar Aliyev’in “İki devlet, tek millet” sözlerini slogan olarak aldık. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi biz Azerbaycan’ın kederini kederimiz, sevincimiz olarak biliyorduk. Bu yüzden Karabağ’ı kalbimizde bir yara olarak biliyorduk. Bu yüzden bugün sevincimizi paylaşmak ve birlikte kutlamak için birlikteyiz.

“BU MÜCADELE DAHA FARKLI BİR ŞEKİLDE DEVAM EDECEK”

Karabağ’ı almak, mücadelenin bittiği anlamına gelmez. Bu mücadele bundan sonra çok farklı devam edecek.

“FUZULİ ŞEHRİNDE YAPI YOKTUR”

30 yıldır taşın üzerinde taş kalmadığını gördük. Kardeşim Aliyev’in dediği gibi, Fuzuli şehrinde hiçbir bina bulunamadı. Mezarlıklar bile yıkıldı. Aynı şekilde camiler ve minareler yıkıldı. Tüm bu hesabın sorulması gerekiyor.

“SAVAŞ HUKUKU AĞIR ŞEKİLDE İHLAL EDİLDİ”

100 masum sivil şehit oldu, anneler bebeksiz, çocukları annesiz kaldı. Savaş sırasında 416 kardeş de yaralandı. Savaş hukuku ciddi şekilde ihlal edildi ve insan onuru ayaklar altına alındı. Onları görmeyenler vicdanlarını karartmış, gözlerini kör etmişlerdir. Bunun hesabını sormak bizim borcumuzdur.

“ARTIK AKILLARINI İÇERMELİDİR.”

Karabağ’a katliam ve gözyaşından başka bir şey getirmeyenlerin şimdi akıllarını toplaması gerekiyor. Ermenistan halkının geçmişin yalanlarıyla teselli ederek, onları yoksulluğa mahkum eden diasporanın esaretinden kurtulmasını da umuyoruz.

“BU BAŞLANGIÇ DUMANI ARTIK ZOR DEĞİL”

Ağabeyim Aliyev, tüm acılara rağmen kalıcı istikrar için takdire şayan bir çaba gösteriyor. Biz de bu çabayı destekliyoruz ve muhataplarımız tarafından değerlendirilmesini istiyoruz. Şehitlerimiz sayesinde toprak bütünlüğü sağlandı. Azerbaycan’ımız şimdilik özlem duyduğumuz Terter deresinin suyunu aldı. Sus kafalarındaki duman artık sorunlu değil. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*