Son dakika … Koronavirüs için yeni genelge! 81 ilde yasaklandı

Son dakika haberine göre; İçişleri Bakanlığı 81 adet koronavirüs genelgesi gönderdi. Buna göre tüm illerde valilikler ve kaymakamlıklar tarafından açıklanan sokak ve cadde (özellikle trafiğe kapalı), meydan ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda sigara içilmesi yasaklanacak. , yarından itibaren. Salgının seyri valiler tarafından izlenecek ve 65 yaş ve üstü kişilere 10.00-16.00 saatleri dışında sokağa çıkmamaları için kısıtlamalar getirilecek. Detaylar burada …

Bakanlık tarafından koronavirüs önlemleri kapsamında 81’e gönderilen genelgede şu ayrıntılara yer verildi:

Genelgede koranavirüs salgını riskinin halk sağlığı ve kamu düzeni açısından yönetilmesi, sosyal izolasyonun sağlanması, koruma altına alınması amacıyla Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu’nun önerileri doğrultusunda birçok önlem alınmıştır. fiziksel mesafe ve hastalık oranını kontrol etmek için uygulamaya konulduğu hatırlatıldı.

Genelgede tüm dünyayı etkileyen Koronavirüs (Covid19) salgınının yayılmasında tüm ülkelerde artış olduğu belirtildi. Salgının seyrinde özellikle Avrupa kıtasındaki ülkelerde çok ciddi bir artış olduğu ve salgınla mücadele için birçok yeni önlemin alındığı belirtildi.

Türkiye’de raporlama döneminde mevcut kontrollü sosyal yaşamın temel ilkeleri genelge temizliği, maskeleme ve mesafe kuralları, kursun salgınları ve hayatın tüm alanları için uyulması gereken kurallar ve olası riskler göz önünde bulundurularak hatırlatıldı. Şehir / İlçe Halk Sağlığı Konseylerinin listelenmiş yeni ek önlemler olması gerekir:

1. Daha önce valiliklere gönderilen genelge ile, hariç tüm alanlarda (umuma açık alanlar, caddeler, sokaklar, parklar, bahçeler, piknik alanları, plajlar, toplu taşıma araçları, işyerleri, fabrikalar vb.) Maske takma zorunluluğu getirilmiştir. konutlar için. Ancak özellikle vatandaşların kalabalık olduğu / kalabileceği cadde, sokak, park ve bahçe gibi yerlerde bazı kişilerin maskelerini çıkardığı, indirdiği ve doğru kullanmadığı görülmüştür. Solunum yolu ile kolaylıkla bulaşabilen koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için maske kullanımında sürekliliği sağlamak son derece önemlidir.

Bu nedenle maskenin doğru ve sürekli kullanımının sağlanması için tüm illerimizde 12 Kasım 2020 tarihinden itibaren vatandaşlarımızın yoğun olduğu / bulunduğu alanlarda (özellikle kapalı olanlar) sigara yasağı getirilecektir. trafiğe), meydanlar ve toplu taşıma araç durakları.

2. Daha önce illere gönderilen genelge ile 65 yaş ve üstü vatandaşların sokağa çıkma yasağı başvurusu yapılan analizlere göre (hasta ve temas sayısı, ağır hasta sayısı, yatarak tedavi gören ve 65 yaş ve üstü hastaların bu kategorilerdeki oranı vb.) Kurulları tarafından belirlenmesi gerekiyordu. Bu doğrultuda Valiler tarafından; İllerdeki koronavirüs salgınının seyri anlık olarak takip edilerek ağır hasta, entübe, ölümler ve bu kategorilerde 65 yaş ve üstü hasta oranındaki artış 10: 00-16 arasıdır. : 00 gün boyunca. Sokaklara çıkma imkânlarının kısıtlanmasına ve bu saatler dışında dışarı çıkmamasına karar verilecek.

Son gelişmelere bağlı olarak alınan / alınacak kararlar belirli aralıklarla gözden geçirilecek ve belirlenen kriterlerde iyileşme olması durumunda aynı prosedürle kısıtlama kaldırılacaktır.

VALİ YERLİKAYA’DAN AÇIKLAMA

İstanbul Valisi Yerlikaya, İstanbul’da trafiğe kapalı caddeler ve toplu taşıma araçlarının durakları gibi yerlerde sigara içmenin yasak olduğunu açıkladı.

İstanbul Valisi Yerlikaya, “Solunum yolu ile kolayca bulaşan # koronavirüs salgınının yayılmasını önlemek için yarından itibaren İstanbul’da trafiğe kapalı cadde / sokak ve toplu taşıma durakları gibi yerlerde sigara içmek yasak.” Dedi.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*