Son dakika! Türk gemisinde yapılan hukuksuz aramaya Bakan Akar’dan sert tepki: İrini Operasyonu başından beri sakat doğdu

Son dakika! Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Akdeniz’de Türk gemisinde yapılan yasadışı aramaya ilişkin açıklama yaptı. Akar, “İrini Operasyonu, başlangıcından bu yana sakat doğmuş bir operasyondur. Uluslararası hukukta sağlam temellere dayalı değildir.” Dedi.

Milli Savunma Bakanı Akar, Türk gemisinde yapılan kaçak aramadan bahsetti. Akar, “İrini Operasyonu, başlangıcından bu yana sakat doğmuş bir operasyondur. Uluslararası hukukta sağlam temellere dayalı değildir.” Dedi.

“YANLIŞ YAPILDI”

Bazı gerçeklerin çarpıtıldığını belirten Akar, “Olay tamamen uluslararası hukuka aykırı yapıldı, sözleşmelere aykırı yapıldı, yanlış yapıldı. Maalesef müttefiklerimizin açıklamaları gerçeği tam olarak yansıtmıyor, bazı gerçekler çarpıtıldı.”

NE OLDU?

Deniz hukukuna göre gemilerin aranabilmesi için personelin gemiye binmesi için bayrak devletinin onayı alınmalıdır. Türkiye’den böyle bir izin alınmadan Hamburg firkateyninin personeli helikoptere indi. Helikopterin inişinden ve Hamburg Fırkateyninden gemiye binen ROSEL gemisinin hareketine göre geminin personelinin hızı anbedi. Cep telefonundan, yolda izinsiz olarak Türkiye’den engellenerek, gemideki tüm konteynerler tarafından yapılır. hukukun açılması yönünde yapılan tüm uyarılara uyun.

Gemi çağrılarının ardından sabah saatlerinde insani yardımın ilk ışıklarına kadar süren bisküvi gibi gıda maddelerinin, Misrata limanımda gemide asker gibi boya malzemeleri dışında hiçbir şey olmadığını anlarken, doğru rotaya devam ederken, öğrenildiği öğrenildi. Türkiye sorunuyla ilgili uluslararası kuruluşların müdahalesi. Güvenlik kaynakları, konuyla ilgili değerlendirmelerinde, Irini Operasyonu unsurlarının bayrak devletinin izni olmadan gemiye binmesini yasadışı bir eylem olarak nitelendirdi. Skandal nedeniyle geminin saatlerce Akdeniz’de ağır deniz şartlarına maruz kaldığını belirten kaynaklar, olay nedeniyle açık denizlerin özgürlüğü ilkesinin açıkça ihlal edildiğini vurguladı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*