Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün: Ayçiçek yağı fiyatlarında düşüş bekliyoruz

Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Akgün, ayçiçek yağı fiyatlarının her geçen gün arttığı müjdesini verdi. Akgün, Trakya’da yağışların bu yılki verimi olumlu etkileyeceğini belirterek, üretimdeki artış sayesinde ayçiçek yağı fiyatlarında düşüş beklediklerini söyledi.

Son dönemde vatandaşları isyan ettiren ayçiçek yağında fiyat artışlarının salgınla başladığını belirten Akgün, “Ayçiçek yağı fiyatındaki artış kuraklık ve salgın kaynaklı bir durumdur. Trakya son dönemde iyi yağış aldı. Bu yağmurlarla üretime bakış açımız değişti. Üretimimizin güzel olacağına inanmaya başladık. Önümüzde yağışlı bir kış var, iyi olacağına inanıyoruz. ”

“BU YIL FİYATLARINDA 65,70 LİRASI RAF VAR”

2019’da bir ton ayçiçeğini 2.500 liraya sattıklarını hatırlatan Akgün, “2019’da 5 kilogram ayçiçek yağı 40 lira civarındaydı. Sonra 42 liraya geldi ama 2020 ve bu yıl fiyatları var. Rafta 65, 70 lira. ”

“3,5 MİLYON TON ÇEVRESİNDE GÜNEŞ AKIŞINA İHTİYACIMIZ VAR”

Ayçiçek yağı fiyatıyla ilgili bazı spekülasyonların yapıldığını savunan Akgün, şöyle devam etti: “Artış var mı, var. Ama bu artış sadece ayçiçek yağı fiyatında değil, hepsinde artış var. Ürettiğimiz yağ için ayçiçeği miktarı 1 milyon 500 bin ton civarında.Ülkemizde 1 milyon 800 bin ton civarında ayçiçeği üretiliyor bunun dışında 3.5 milyon ton civarında ayçiçeğine ihtiyacımız var. geri kalanını yurt dışından alın. Pandemi ve kuraklık söz konusu olduğunda fiyatlar etkilendi. ”

“ÇÖZÜM ÇİFTÇİLERİMİZE DESTEK VERİYOR VE ÜRETİMİ ARTIRIYOR”

Akgün, yurt dışında 400 dolar civarında olan bir ton ayçiçeğinin 700-725 dolara çıktığını belirtti. Ayçiçek yağı üretiminde girdi fiyatlarının da arttığını vurgulayan Akgün, “Bazı ürünlerde yüzde 60-70 artış var. Bu yıl tohum fiyatlarımız yüzde 24. Geçen yıl yüzde 20 civarında artış yaşadık, bu devam ediyor.Ayçiçeğinin yüzde 40-44’ü yağ, geri kalanı küspe, küspe yem fiyatlarına yansıyor, ülkeler yararlanmak istiyor. Yapacak tek bir işimiz var, çiftçimize destek olmalıyız. Çiftçimize destek olur ve üretimi artırırsak, dış ülkelere bağımlı olmadığımızda fiyatlar daha iyi olur. “

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*