Trump’tan bir hamle daha! Rusya’dan güçlü tepki!

ABD yönetimi, Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması’ndan çekildiğini duyurdu. Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmesine tepki gösterdi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Yardımcısı Cale Brown konuyla ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Brown yaptığı açıklamada, Donald Trump yönetiminin 22 Mayıs 2020’de aldığı geri çekilme kararını hatırlatarak, “Kararın uygulanması için gereken 6 aylık sürenin sona ermesiyle ABD’nin Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmesi yürürlüğe girdi. 22 Kasım 2020 itibariyle. Anlaşmaya taraf değil.

 

ABD Başkanı Trump, 22 Mayıs’ta Rusya sorumluluklarını yerine getirene kadar Açık Semalar Anlaşması’ndan çekileceğini duyurdu.

34 ÜLKENİN İMZASI VAR!

Rusya ve ABD, silahsız keşif uçuşlarının askeri operasyonlarda şeffaflığı artırmasına ve silah kontrolü ve diğer anlaşmaların izlenmesini kolaylaştırmasına izin veren Açık Semalar Anlaşmasını imzalayan 34 ülke arasında yer alıyor.

 

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) olarak bölgede 1992 yılında öngörülen güven ve güvenlik artırıcı önlemler ve Açık Semalar Anlaşması’na taraflar arasında imzaya açılan Türkiye de bulunuyor.

RUSYA’DAN İLK YANIT

Rusya Dışişleri Bakanlığı, ABD’nin Rusya ile silah kontrolünü düzenleyen Açık Semalar Anlaşması’ndan çekilmesine tepki gösterdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, anlaşmadan çekilen Amerikan tarafının, müttefiklerinin bir yandan Rusya’nın Avrupa’daki ABD askeri tesislerine gözlem uçuşlarını engellemesini ve Rusya’nın topladığı verileri paylaşmasını beklediği kaydedildi. Öte yandan Washington.

‘RUSYA İÇİN KABUL EDİLEMEZ’

Açıklamada, “Elbette, bu Rusya için kabul edilemez. Açık Semalar Anlaşmasının geri kalan üyelerinden, tüm bölgelerini gözlemleme fırsatı sağlayacağına ve yapmama yükümlülüklerini yerine getireceğine dair bazı garantiler arayacağız. anlaşmaya taraf olmayan üçüncü ülkelere gözlem uçuş malzemeleri vermek. ” ifadesi kullanıldı.

Washington hamlesini yaptı. Ne Avrupa’nın güvenliği ne de Amerika Birleşik Devletleri’nin ve müttefiklerinin güvenliği bundan faydalanmıştır. Şimdi, Batı’daki çoğu Rusya. Cevap basit; daha önce defalarca vurguladığımız tüm seçeneklere açığız. Anlaşmanın diğer katılımcılarının eylemlerinin nasıl uyum sağladığını dikkatle izliyor ve analiz ediyoruz. Rusya ve müttefiklerinin güvenlik çıkarları doğrultusunda kararlar alacağız. “Söylendi.

TARAFLAR TÜRKİYE ARASINDAKİ

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) olarak bölgede 1992 yılında öngörülen güven ve güvenlik artırıcı önlemler ve Açık Semalar Anlaşması’na taraflar arasında imzaya açılan Türkiye de bulunuyor.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*