Türkiye ayrıca Çin’in üçüncü aşama aşı satın aldığı koronavak testleri tamamlandı:% 50 eşiğini geçti olayları

Türkiye, Çin coronavac tarafından satın alınan 50 milyon doz aşıya sahiptir, ilk sonuçlar Brezilya’daki testin üçüncü aşamasından ortaya çıktı. Beş kişilik uluslararası bir komite tarafından değerlendirilen aşının% 50 verimlilik eşiğini aştığı belirtildi.

Koronavirüs dünya çapında ölmeye devam ederken, bir de mutasyon korkusu var. İngiltere, dünyadaki durumu endişeyle takip ederken, bunun mutasyonlara karşı etkili olup olmadığını merak etti Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) ve Avrupa İlaç Kurumu (EMA) tarafından Türkiye’den onaylı Pfizer-biontech takip ediliyor.amerik Çin’den satın alınan 50 milyon doz aşı ile ilgili sıcak koronavac’lı ürettiği Sinovac Biotech geliştirme şirketi Çin, Türkiye, Endonezya ve Brezilya’da üçüncü aşamada testler yapıyordu. İlk sonuçlar Brezilya’daki aşı testlerinden geldi. Wall Street Journal (WSJ) raporuna göre geçen hafta üçüncü aşama testlerinin tamamlandığı, aşının ise yüzde 50 verimlilik eşiğini geçtiği belirtildi.

YÜZDE 90’IN ÜZERİNDE OLABİLİR

Ribeirão Preto Tıp Fakültesi Profesörü. Dr. Domingos Alves, aşının yüzde 95’e varan etkinlik oranına sahip olduğu bildirilen diğer aşılarla kıyaslanabilir hale gelmesini beklediğini belirterek, “Herkes aşının etkililik oranının yüzde 90’ın üzerinde olmasını umuyor. İlk aşamalardaki sonuçlar şöyleydi: çok güzel “dedi.

KORONAVİRÜSE 200 GÖNÜLLÜ YAKALANDI

Butantan Enstitüsünde aşılama çalışmaları yapılmaktadır. Denemeler sırasında, gönüllülerin 200’ünde koronavirüs olduğu ve bu kişilere plasebo mu yoksa gerçek bir aşı mı uygulandığı açıklanmadı. Ancak bu durumun bilim adamlarına aşının etkinliğini görmeleri için yeterli veri sağlaması bekleniyor. Enstitü Müdürü Dimas Covas, aşının değerlendirmesini beş kişilik uluslararası bir komitenin yürüttüğünü açıkladı. Komitede Çinli veya Brezilyalı bilim adamının bulunmadığı vurgulandı. Covas, aşının Brezilya’dan önce Çin’de onaylanabileceğini de söyledi.

KÖTÜ ÜLKELERİN UMUTU

WSJ, Çin aşısının standart bir buzdolabında saklanabileceğini ve dağıtımının daha kolay olduğunu belirtti. Batılı ilaç firmalarının ürettiği dozları zengin ülkelerin satın aldığını ifade eden gazete, yoksul ülkelerin umudunun Çin aşısında olduğunu savundu.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*