Türkiye için tarihi bir gün! Türksat 5A uydusu uzaya fırlatıldı

Türksat 5A uydusu, SpaceX’in Falcon 9 roketi ile ABD’nin Florida eyaletindeki Cape Canaveral üssünden başarıyla fırlatıldı. Bakan Karaismailoğlu, Ankara’da katıldığı programla Türksat 5A uydusunun fırlatılmasını canlı takip etti. Karaismailoğlu yaptığı açıklamada, ilk sinyalin Türksat 5A uydusundan alındığını belirtti.

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, Türksat AŞ Genel Müdürü Cenk Şen ve beraberindeki bürokratlar, Cape Canaveral Üssü’ndeki fırlatma merkezinde uydunun fırlatılmasını izledi.

Türkiye’nin 5. nesil uydusu, Türksat 5A firmasına ait Space X Falcon 9 roketi uzaya gönderildi. Uydunun planlanan fırlatma saati 4:28 Türkiye’de yapılacak, Türkiye yaklaşık 1 saat 05: 15’te meydana gelen hava koşulları nedeniyle ertelendi.

DOĞU YÖNTEMİNDE 31 DERECE HİZMET VERECEK

Tüm yörünge ve alt sistem kontrolleri istasyonlar aracılığıyla gerçekleştirilecek ve uydu “31 derece doğu” yörüngesine yerleşerek faaliyetlerine başlayacaktır.

PERFORMANS TESTLERİNE TABİ OLACAK

Uydunun kontrolü Gölbaşı Uydu Yer İstasyonuna aktarılacak ve buradan gönderilen komutlarla uydu yaklaşık bir ay performans testlerine tabi tutulacak. Türkiye’nin aktif uydu sayısı olan 30 ülkeden biri ile uzayda uydusu, telekomünikasyon uydusu, Türksat’ın dördüncü 5a ile fırlatılacak.

HAYAT İKİ KAT DAHA FAZLA OLACAK

Türksat Airbus D&S ile 9 Kasım 2017 tarihinde imzalanan sözleşmenin ardından üretime başlaması arasında Türksat 5A uydusu, 30 yıl boyunca manevra ömrü ve yörünge haklarını alacak.Türkiye 5. nesil uydular, Türksat 5a ile karşılaştırıldığında Önceki nesil uydular Halihazırda hizmette olan haberleşme uydularını destekleyecek şekilde hizmet verecek olan Türksat 5A, yüzde 45 kapasite ile yüzde 45, Avrupa, Ortadoğu, Kuzey Afrika, Orta Batı’yı içine alan bir coğrafyada olacak. Afrika, Güney Afrika, Akdeniz, Ege Denizi ve Karadeniz. 1728 Megahertz kapasitesi ile televizyon yayıncılığı ve veri iletişim hizmetleri verecek.

12 KILOVAT FAYDALI YÜK GÜCÜ İLE HİZMETE GELECEK

Yeni “Ku” frekans bandına sahip bir uydu olan Türksat 5A, 12 kilovatlık faydalı yük gücü ile hizmete girecek. Tam elektrikli tahrik sistemine sahip olan Türksat 5A’nın 31 derece doğu yörüngesindeki konumuna gelmesi yaklaşık 4 ay sürecek ve bu yılın ikinci çeyreğinde hizmete açılması hedefleniyor.

“İLK SİNYAL ALINDI”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türksat 5A uydusunun fırlatılmasından 35 dakika sonra ilk sinyalin alındığını bildirdi. Bak Karaismailoğlu, Türksat’ın 5a’da fırlatılmasının ardından Türksat AŞ’nin Gölbaşı kampüsünde yaptığı toplantıda yaptığı konuşmada, Türksat 5a Türkiye hava fırlatmasını anlattı 4.28 olarak saat 5.15’te yapıldığını belirtmiştir. Uydunun bugün başarılı bir şekilde fırlatılmasıyla yıllarca süren çalışmaların sonuçlarının elde edildiğini belirten Karaismailoğlu, hem mutlu hem de gururlu olduklarını dile getirdi.

“YOLCULUK 4 AY SÜRECEK”

Uydunun yörüngesine doğru hareket etmeye başladığını anlatan Karaismailoğlu, “İlk sinyal 35 dakika sonra Türksat 5A uydumuzdan geldi. Uydumuz yolculuğuna devam ediyor. Bu yolculuk 4 ay sürecek. Sonra testlerimizi yapacağız. uydu etkinleştirilecek. ” O konuştu.

“5B UYDUMUZU HAZİRAN AYINDA BAŞLATMAYI PLANLIYORUZ”

5B ve 6A uydularının fırlatılmasının 5A uydusunun ardından geleceğini belirten Karaismailoğlu, “Halihazırda üretilip test edilmekte olan Türksat 5B uydumuzu Haziran ayında fırlatmayı planlıyoruz” dedi. Yerli ve milli Türksat 6A ile ilgili çalışmaların da devam ettiğini belirten Karaismailoğlu, Türksat 6A’nın da 2022’nin ilk aylarında lanse edilmesinin planlandığını kaydetti.

İŞLER ARTIŞLA DEVAM EDECEK

Geleceğe yön vermede böylesine önemli bir proje olan Karaismailoğlu, gençleri cepheye çeken ve ufku açan dikkatleri, başarılı çalışmaların uzayda sürdürdüğü çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi.Türkiye ulaşım ve altyapı dikkat çekici Karaismailoğlu “Gücümüzü dünyaya ve varoluşa hissediyoruz. Bundan sonra uzay ve uydu çalışmalarımız devam edecek.” Bu gelişmelerin devamında insanları uzaya gönderme çabalarının da geleceğine işaret eden Karaismailoğlu, yeni nesil bu konularla çok ilgileniyor ve bunlar önümüzdeki yıllarda görülecek.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*