Türkiye’nin gözü kulağı bu toplantıda! Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine sonrası yeni tedbirleri açıklayacak

Koronavirüsle mücadele kapsamında Ramazan ayında uygulanması beklenen yeni tedbirler, bugün saat 15: 00’te Bakanlar Kurulu Başkanlığı’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında toplanmasının ardından netleşecek. Bilim Kurulu’nun yaptığı önerileri tartışacak olan Bakanlar Kurulu’nun, seyahat yasağı, tam kapanma, kısıtlama saatlerinin değiştirilmesi gibi kararlar alması bekleniyor. İşte Kabineye alınması beklenen evraklar …

Cumhurbaşkanlığı kabine bugün saat 15.00’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanıyor. Toplantının ana gündem maddesi koronavirüsle mücadele ve bu doğrultuda Ramazan ayında alınacak yeni tedbirler olacak. Görüşmenin ardından Cumhurbaşkanı’nın kameralarla görüşmesi ve alınan kararları açıklaması bekleniyor. Kabinede Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka sayısındaki artış, hastanelerin doluluk oranları, aşı tedarikinde son durum ve yurt içi aşılama çalışmalarında gelinen nokta hakkında sunum yapacak. Tüm öneriler tek tek değerlendirilecektir.

BAKAN KOCA, BİLİMSEL KURULUN TAVSİYELERİNİ GÖNDERECEK

Dün Bakan Koca liderliğinde toplanan Bilim Kurulu’nda, Kabineye çok sayıda öneri sunuldu. Nitekim Koca, kendisine yöneltilen kısıtlama sorusuna şu ifadelerle yanıt verdi: “Cumhurbaşkanımız, Ramazan ayında dinlenmiş ve tedbirlere uyulmasını söylemişti. Bilim Kurulumuz da bu yaklaşımı benimsedi. Yarın yapılacak Bakanlar Kurulu toplantısında önlemler … Ayrıca psikolojik bir ekonomik yapı da var.Hepsi de dikkate alınarak kararlaştırılıyor.

1- tam kapanma
2- veya kırmızı illerde Türkiye’de seyahat yasağı
3- Yüz yüze eğitimin devam ettiği illerin değerlendirilmesi
4- Ramazan ayı boyunca toplu iftar ve sahur tedbirleri uygulanacak
5- Kamuda yine esnek çalışma modeli
6- Özel sektörü uzaktan çalışmaya teşvik etmek
7- Kısıtlama saatlerinin değiştirilmesi
8- Ramazan ayında kafe ve restoranlar kapalıdır
9- Hafta sonu yasaklarının devamı
10- Ramazan ayında teravih namazı için camilerde geçen yıl alınan tedbirlerin uygulanması
11- Kalabalık meydanların ve sokakların sınırlandırılması
12- Tatillerde seyahat kısıtlaması

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*